Korejské umělé slunce zaznamenalo značný pokrok. Jaderná fúze probíhala neuvěřitelně dlouho

Věda a technika 30. prosince 2020 | 20:58 — Lukáš Bauer
Termonukleární fúzi se snaží ovládnout mnoho světových zemí, protože zkrocení této obrovské síly znamená cestu k čisté a obnovitelné energii. Jihokorejským vědcům se nyní podařilo jadernou fúzi udržet po dobu dlouhých devadesáti vteřin. Na první pohled to není mnoho, ale v rámci fúzní energetiky je to nebývalý pokrok.
Další 1 fotografie v galerii
V jihokorejském tokamaku udrželi fúzi dlouhých dvacet vteřin / Pixabay

Fúzní zařízení jihokorejských vědců zlomilo světový rekord, když dokázalo udržet jadernou fúzi celých dvacet vteřin. I když se to může zdát jako krátká doba, na poli výzkumu fúzního reaktoru je to zatím nejdéle na světě, a jedná se tak o významný pokrok v celé oblasti.

Korejský fúzní reaktor s názvem KSTAR dokázal udržet plazmu po dobu dvaceti vteřin, a to při teplotě sto milionů stupňů Celsia. Všechna ostatní podobná zařízení nedokázala plazmu s touto teplotou udržet déle než deset vteřin.

Základ pro pokrok 

„Technologie potřebné pro dlouhodobý provoz plazmy se stamilonovou teplotou jsou klíčem k realizaci fúzní energie,“ uvedl v prohlášení k průlomovému pokroku ředitel výzkumného centra Kstar Si-Woo Joon.

V současnosti je fúzní zařízení, které by fungovalo dlouhodobě a bylo by dostatečně výkonné, stále pouhým snem mnoha vědců. Pokrok jihokorejských fúzních výzkumníků je však pozoruhodným posunem k zvládnutí této nezkrotné energie.

Důležitý milník pro další pokusy

Letošní úspěch bude podle Si-Woon Joona důležitý zejména pro budoucí komerční fúzní reaktory. Výsledky také pomohou při provozu experimentálního reaktoru ITER, na kterém pracují i ​​korejští vědci z výzkumného centra Kstar.

Výzkumný supravodivé zařízení s názvem tokamak KSTAR postavili inženýři v roce 2007 v Národním ústavu pro výzkum fúze v Tedžone v Jižní Koreji. Plazmy o teplotě sto milionů stupňů Celsia dosáhl poprvé v roce 2018 a udržel ji pouze 1,5 sekundy. Dalším cílem jihokorejských vědců je udržení žhavé plazmy celých 300 vteřin. Dále čtěte: (Když vědci otevřeli kapsli se vzorky asteroidu, zatajil se jim dech).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vstříc katastrofě. Čtvrtá vlna nám dýchá na záda, varují experti

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Dopřejte svému králíčkovi tu správnou stravu

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží...

Zavřít reklamu