Korejské umělé slunce zaznamenalo značný pokrok. Jaderná fúze probíhala neuvěřitelně dlouho
Fúzní zařízení jihokorejských vědců zlomilo světový rekord, když dokázalo udržet jadernou fúzi celých dvacet vteřin. I když se to může zdát jako krátká doba, na poli výzkumu fúzního reaktoru je to zatím nejdéle na světě, a jedná se tak o významný pokrok v celé oblasti.
Korejský fúzní reaktor s názvem KSTAR dokázal udržet plazmu po dobu dvaceti vteřin, a to při teplotě sto milionů stupňů Celsia. Všechna ostatní podobná zařízení nedokázala plazmu s touto teplotou udržet déle než deset vteřin.
Základ pro pokrok
„Technologie potřebné pro dlouhodobý provoz plazmy se stamilonovou teplotou jsou klíčem k realizaci fúzní energie,“ uvedl v prohlášení k průlomovému pokroku ředitel výzkumného centra Kstar Si-Woo Joon.
V současnosti je fúzní zařízení, které by fungovalo dlouhodobě a bylo by dostatečně výkonné, stále pouhým snem mnoha vědců. Pokrok jihokorejských fúzních výzkumníků je však pozoruhodným posunem k zvládnutí této nezkrotné energie.
Důležitý milník pro další pokusy
Letošní úspěch bude podle Si-Woon Joona důležitý zejména pro budoucí komerční fúzní reaktory. Výsledky také pomohou při provozu experimentálního reaktoru ITER, na kterém pracují i korejští vědci z výzkumného centra Kstar.
Výzkumný supravodivé zařízení s názvem tokamak KSTAR postavili inženýři v roce 2007 v Národním ústavu pro výzkum fúze v Tedžone v Jižní Koreji. Plazmy o teplotě sto milionů stupňů Celsia dosáhl poprvé v roce 2018 a udržel ji pouze 1,5 sekundy. Dalším cílem jihokorejských vědců je udržení žhavé plazmy celých 300 vteřin. Dále čtěte: (Když vědci otevřeli kapsli se vzorky asteroidu, zatajil se jim dech).