Za padesát let zmizelo z naší planety obrovské množství žraloků. Může hrozit kolaps některých ekosystémů
Vědci zveřejnili novou studii, ve které varují před vysokým úbytkem populací žraloků a rejnoků ve vodách světového oceánu. Podle jejich zjištění je tempo, kterým tito tvorové mizí z naší planety, alarmující. Během uplynulých padesáti let člověk vyhubil až padesát procent těchto mořských predátorů.
Podle autorů studie je hlavní příčinou takového úbytku především nelegální a nadměrný rybolov. Podle nashromážděných dat vědci zjistili, že tlak na populace žraloků a rejnoků se kvůli rybolovu zvýšil až osmnáctkrát, což je stav, který je dlouhodobě pro populaci neudržitelný.
Lidská činnost
Žraloci a rejnoci ale nejsou ani zdaleka jedinými tvory, které rybolov ohrožuje. Podobný problém má v současné době velké množství ostatních mořských tvorů včetně ryb a kytovců. Jedná se tak o jasné varování, jak tragické dopady může mít stále rostoucí rybolov.
Výzkum, ze kterého studie vychází, trval vědcům více než deset let a k jeho úspěšnému dokončení museli nashromáždit obrovské množství různých dat z celého světa o výskytu a populaci žraloků v různých částech oceánu. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké druhy jsou ohroženy nejvíce a jakým se navzdory lidské aktivitě daří.
Obrovský úbytek
Data, která vědci potřebovali, dokázali nashromáždit jen u osmnácti různých druhů mořských tvorů. Vyplývá z nich, že populace těchto druhů se od sedmdesátých let dvacátého století zmenšily průměrně o 71 procent, což je naprosto alarmující skutečnost. Dále čtěte: (V zamrzlé sibiřské oblasti byl objeven výjimečný tvor. Vyhynul před dávnými časy).