Čína a Rusko chystají unikátní vesmírný projekt. Co společně plánují?

Věda a technika 11. března 2021 | 14:55 — Lukáš Bauer
Čína společně s Ruskem plánují vybudovat lunární výzkumnou stanici, která by se mohla nacházet jak na oběžné dráze, tak přímo na povrch u Měsíce. O tomto unikátním záměru informovala na svém webu Čínská národní kosmická agentura (CNSA).
Další 2 fotografie v galerii
Základna může vzniknout na měsíčním povrchu / Depositphotos

Na Měsíci, případně na jeho oběžné dráze vznikne lunární výzkumná stanice, kterou tam plánuje vybudovat Čína společně s Ruskem. Podle vyjádření, které uvedla Čínská národní kosmická agentura (CNSA) na svém webu, je však pravděpodobné, že základnu budou moci využívat i další země.

V rámci tohoto unikátního vesmírného projektu velmoci plánují postavit na oběžné dráze nebo na povrchu Měsíce vědeckou základnu, která bude schopna dlouhodobého autonomního provozu a bude sloužit pro široké spektrum vědeckých experimentů.

Zahájení spolupráce

Ani jedna ze zúčastněných stran zatím k projektu neposkytla prakticky žádné detaily, zda tedy základna nakonec skutečně vznikne, je zatím otázkou. Správce CNSA Čang Kche-ťien a šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin však v úterý podepsali memorandum o zahájení projektu.

Vesmírná velmoc

Čína se v začátcích svého ambiciózního vesmírného programu velmi spoléhala na odborné znalosti z Ruska. Lunární stanice podle agentury AP představuje začátek nové éry vesmírné spolupráce mezi těmito zeměmi. Čína se v posledních letech přemístila na pozici plnohodnotné vesmírné velmoci a představuje stále ambicióznější projekty. Dále čtěte: Vědci učinili ve vesmíru objev, který nemá obdoby.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu