Rusové něco hledají ve vodách Bajkalu. Pod hladinu spustili speciální zařízení

Věda a technika 17. března 2021 | 07:20 Lukáš Bauer
Tým ruských vědců spustil o víkendu do jezera Bajkal na Sibiři obrovský podvodní teleskop, který bude pod hladinou hledat záhadné částice neutrina. Nalezením těchto elementárních částic chtějí ruští vědci nahlédnout do tajemství vzniku galaxií a vesmíru. Mezinárodního pozorování pod hladinou Bajkalu se účastní také čeští vědci.
Další 2 fotografie v galerii
V jezeře Bajkal probíhá zajímavý výzkum / Depositphotos

Výzkumníci spustili do ruského jezera Bajkal na Sibiři jeden z největších podvodních teleskopů. Novým zařízením chtějí vědci odhalit pod hladinou záhadná neutrina a dozvědět se více o vzniku nejen naší galaxie, ale i celého vesmíru. V rámci mezinárodního vědeckého projektu se výzkumu budou účastnit i čeští a slovenští vědci.

Zařízení s názvem Bajkal-GVD (Giaton Volume Detector) bylo umístěno do hloubky více než 750 metrů pod hladinou ve vzdálenosti asi čtyř kilometrů od pobřeží. Vývoj tohoto neutrinového teleskopu o velikosti větší krabice začal v roce 2015, až nyní byl ale instalován na své místo.

Teleskop je určen k vyhledávání velice těžko detekovatelných částic, takzvaných neutrin, které mohou být klíčem k poznání vesmíru. Jedná se o částice pocházející z vesmíru s velice malou hmotností a obří rychlostí, která se blíží rychlosti světla. Z předchozích výzkumů vyplynulo, že právě voda je vhodným médiem pro jejich zachycení. Teleskop Bajkal-GVD bude monitorovat proudící neutrina ve vodním sloupci.

Jak mohou neutrina pomoci s poznáním vesmíru

Neutrina jsou částice, které procházejí celým vesmírem. Tyto extrémně rychlé částice vznikají během různých vesmírných událostí, jako jsou umírající hvězdy či galaxie, nebo naopak ze spojení objektů. Vědci se domnívají, že neutrina se dostávají na Zemi prakticky v nepozměněné podobě, a mohou proto být velice cennými nositeli informací o vzniku objektů ve vesmíru nebo dokonce jeho samotného.

„Můžeme očekávat, že objevy, které zde učiníme, a informace, které budou zpracovány, umožní vyřešit mnoho vědeckých úkolů. Zejména předpokládáme, že naši kolegové přispějí k tomu, že všichni pochopíme, jak vesmír funguje, přečteme si historii vesmíru, například to, jak se rodily galaxie,“ uvedl ministr vědy a vysokého školství Valerij Falkov.

Jeden z největších na světě

Teleskop Bajkal-GVD je jedním z největších podvodních teleskopů na světě a vůbec největším na celé severní polokouli. Největším zařízením zaměřeným na lov neutrin je zařízení s názvem Ice Cube, které slouží jako neutrinová observatoř na Antarktidě. Dále čtěte: (Nejtoxičtější místo na naší planetě: Sem byste se podívat opravdu nechtěli).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeden z nejprobíranějších párů současnosti Megan Fox a Machine Gun Kelly znovu na scéně. Šokovali růžovým outfitem

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Vyzrajte nad octomilkami s pomocí piva, vysavače nebo mazané...

Svěží a voňavá toaleta každy den. Vsaďte na osvědčenou...

Asijské berušky dokáží v domácnosti způsobit mnoho...

Zavřít reklamu