Vědci identifikovali dosud neznámý druh pravěké kočky. Byla obrovská a lovila nosorožce

Věda a technika 09. května 2021 | 13:10 — Lukáš Bauer
V USA byly identifikované fosilní záznamy dosud neznámé šavlozubé kočky, která žila v oblasti Severní Ameriky v pradávných dobách. Tento druh kočky byl natolik obrovský, že dospělý jedinec dosahoval váhy více než dvě stě kilo a dokázal lovit pravěké nosorožce.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci identifkovali novou pravěkou šavlozubou kočku / Depositphotos

Vědci ve Spojených státech identifikovali nový druh pravěké šavlozubé kočky Machairodus lahayishupup, která obývala četné oblasti Severní Ameriky před miliony let. Jedná se o jednu z největších koček, které byly kdy objeveny. Tato obrovská kočka mohla v dospělosti s přehledem ulovit zvíře, jako byl velký druh pravěkého nosorožce. 

Vědci na základě analýzy fosilií zjistili mnoho důležitých informací o těchto dávno vymřelých predátorech. Tento tvor mohl dosahovat váhy až 279 kilogramů a velmi pravděpodobně žil ve smečkách a byl příbuzným známého šavlozubého tygra. 

Z několik kostí

Vědci měli k analýze celkem sedm fosilních vzorků kočky druhu Machairodus lahayishupup. Mezi fosiliemi byly například zuby, části končetin a další kosterní pozůstatky, které pocházely z muzea v Oregonu, Idaha, Texasu a Kalifornie. Nový druh byl tak identifikován na zákaldě několika fosilií z různých částí Spojených států. Tomu však předcházelo složité hledání a analyzování. Díky digitálním fotografiím a speciálnímu programu vědci dokázali vyhledat známky stejného druhu.

Výzkumem kostí těchto tvorů přišli na to, že končetiny kočky byly zhruba o čtyřicet procent delší, než je tomu u současných lvů. Vědci se tak domnívají, že díky mohutné stavbě těla mohly tyto kočky s dlouhými tesáky lovit velká zvířata, jako byl nosorožec, bizon, ale troufly si také na ostatní menší šelmy, jako například medvědy nebo menší kočky. 

Po celém světě

Druh Machairodus lahayishupup v Severní Americe podle datovacích analýz vyhynul pravděpodobně před 5 miliony lety. Velké šavlozubé kočky se hojně vyskytovaly také v Africe i Evropě. Ve Spojených státech však takto velká kočka dosud nikdy identifikována nebyla. Dále čtěte: (V Číně byl objeven prehistorický unikát. Kámen ukrýval fosilii jednoho z nejstarších tvorů na planetě).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu