Psí pouto k člověku je silnější, než si myslíte. Pozor na stresové situace

Věda a technika 01. června 2021 | 10:41 — Lukáš Bauer
Loňský výzkum švédských vědců naznačuje, že pouto mezi člověkem a psem je opravdu silné. Podle zveřejněné studie totiž psi sdílejí s člověkem i jeho stres a další nepříjemné situace. Vědci se během výzkumu zaměřili na hormony, které se při stresu uvolňují.
Další 3 fotografie v galerii
Psi sdílejí s člověkem i jeho nálady / Pixabay

Ze studie vědeckého týmu ze Švédska vyplývá velice zajímavý fakt ohledně psího chování. Podle jeho výsledků totiž psi sdílejí také stres jejich majitelů. Vědci na to přišli za pomoci analýzy hormonů, které se uvolňují při stresu.

Hormon s názvem kortizol je spojený se stresem, protože se ve stresových situacích vyskytuje v krvi a jeho stopy se dají najít i ve vlasech, kde se usazuje. Díky tomu mohou vlasy napovídat, jak moc se daný člověk stresuje.

Hormony v srsti

Vědci během rozsáhlého výzkumu sledovali celkem 57 psů a jejich majitelů. Díky tomu zjistili, že množství kortizolu ve vlasech majitelů velmi přesně odpovídá množství tohoto hormonu v psí srsti.

„Je to poprvé, co jsme pozorovali dlouhodobou synchronizaci v úrovni stresu mezi dvěma odlišnými druhy. Něco takového jsme mezi lidmi a psy zatím neviděli,“ uvedla etoložka Lina Rothová.

Výcvik může být na škodu

Vědci se také pokoušeli zjistit, jak moc ovlivňuje stres celkový životní styl jejich majitelů. Většina psů, kteří byli podrobeni výcviku, vykazovala větší množství stresu oproti těm, kteří žili v poklidném domácím režimu. 

Vědci také zjistili, že psi neurotických majitelů mají tohoto hormonu méně. Zdůvodnili to především tím, že tyto osoby se častěji mazlí se psy, aby se sami zbavili stresu, a proto mají jejich mazlíčci stresového hormonu méně než jejich páni. Dále čtěte: (Madagaskar byl posledním útočištěm dávno vyhynulých zvířat. Nový výzkum přepisuje dějiny planety).

Témata: pes, člověk, stres, pouto
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peněženkám neulevíme ani na chvíli. Česko zažije další cenový šok

Prošlé mléko, majonézu nebo oleje nevyhazujte. V domácnosti...

Jak zatočit se zápachem ve skříních. Vyzkoušejte aktivní...

I žehličku je třeba zbavit vodního kamene. Jinak může...

Použití jedlé sody na čištění může některé povrchy...

Pokojovky, které dokáží hojně růst i bez světla a dostatku...

Dejte sbohem zamlžování zrcadel v koupelně. Poslouží vám k...

Zavřít reklamu