Vědci vytvořili upravené komáry šířící vážnou nemoc. Po jejich vypuštění do oblasti se nestačili divit

Věda a technika 15. června 2021 | 07:08 — Lukáš Bauer
Tým složený z mezinárodních expertů vyvinul upravený druh komára, který je v oblastech Indonésie zodpovědný za šíření vážné nemoci, takzvané horečky dengue. Na tuto nemoc umírají každým rokem tisíce lidí. Poté, co vědci upravené komáry vypustili, dostavil se velice slibný efekt v podobě snížení výskytu nemoci o více než sedmdesát procent.
Další 2 fotografie v galerii
Komáři v Indonésii přenášejí vážnou nemoc dengue / Depositphotos

Mezinárodní tým vědců dokázal geneticky upravit druh komára žijícího v oblastech Indonésie, který přenáší vážné onemocnění. Na takzvanou horečku dengue ročně umírají v Indonésii tisíce lidí, a vědci se proto rozhodli, že vyzkouší zmutované komáry vypustit do přírody ve snaze snížit počet nakažených. Jejich úsilí se opravdu vyplatilo a výskyt této nebezpečné tropické nemoci se jim podařilo snížit až o 77 procent.

První takový experiment proběhl v indonéském městě Yogyakarta a přinesl opravdu velice slibné výsledky. Není to tak dlouho, kdy horečku dengue dokázali diagnostikovat jen ti největší experti na tropické nemoci. Od té doby se však nemoc velice rychle rozšířila a v některých oblastech představuje značný problém. Vědci proto věří, že tento experiment může být cestou, jak tuto a další nemoci eliminovat.

Blížící se pandemie

Horečka dengue se velice rychle šíří po celém světě a vědci odhadují, že každým rokem přibude až 100 milionů nových případů. Původcem této nemoci je stejnojmenný virus, který je přenášen určitým druhem komára. Horečka dokáže lidem způsobovat obrovské utrpení v podobě silných bolestí a krvácení.

Tato zákeřná nemoc se vyskytuje navíc ve čtyřech různých formách a pokud se člověk nakazí, získává imunitu pouze proti té formě, kterou se nakazil. Pokud se nakazí jinou formou, může mí dokonce mnohem vážnější průběh. Léky a vakcíny se sice intenzivně zkoumají, ale právě kvůli více podobným nemocem je to značně složité. Proto se vědci rozhodli narušit přenosovou cestu viru a vyzkoušet upravit jeho přenašeče.

Zázračná bakterie

Ke svému pokusu využili bakterii Wolbachia, kterou nakazili druh komára, který nemoc přenáší. Samotná bakterie komárovi neškodí, ale zabydlí se v těch částech jeho těla, do kterých se potřebuje dostat i virus dengue. Tato bakterie viru velice škodí tím, že mu komplikuje množení a znemožňuje tak přenos na člověka. Bakterie se navíc přenášejí z generace na generaci, takže je pravděpodobné, že v pouplaci komára vydrží velice dlouho. Zda se tato cesta osvědčí i při zvládání jiných vážných nemocí, které komáři přenášejí, je však zatím otázkou budoucnosti a mnoha dalších výzkumů. Dále čtěte: (Potápěče nabrala obrovská velryba. Vyděšeného muže po chvíli vyplivla).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu