Vědci naměřili hluboko v Antarktidě neuveřitelnou teplotu. Zaznamenali nový teplotní rekord

Věda a technika 04. července 2021 | 11:09 — Lukáš Bauer
V Antarktidě vědci naměřili teplotu 18 stupňů Celsia, což je nejnovější teplotní rekord na tomto ledovém kontinentu. Dosud nejvyšší naměřená teplota v Antarktidě dosahovala 17,5 stupně Celsia. Tuto teplotu vědci naměřili před třemi lety během velice teplého léta. Nový rekord naměřila vědecká stanice Esperanza.
Další 2 fotografie v galerii
Antarktida zaznamenala nový teplotní rekord / Depositphotos

Světová meterologická organizae (WMO) potvrdila naměření rekordně vysoké teploty v Antarktidě a překonání dosavadního rekordu 17,5 stupně Celsia. Na jedné z antarktických stanic Esperanza, která leží na odlehlé pevninské Anatrktidě, byla totiž naměřena teplota celých 18 stupňů Celsia, která vytvořila nový teplotní rekord zmrzlého kontinentu.

Vědecká stanice Esperanza leží na poloostrově, který směřuje směrem k Jižní Americe. Jedná se o nejsevernější stanici na pevninské Antarktidě. Tato stanice byla založena 17. prosince 1952 a od té doby je neustále obývána a nikdy není opuštěná. Zařízení funguje hlavně jako laboratoř, meteorologická stanice a dále se zabývá biologií a seismografií.

Důležitá teplotní data

Meterologové pečlivě sledují naměřená teplotní data a u nebývale vysokých hodnot je následně vždy ověřují, aby dokázali vyloučit chybu. Ověřování těchto maximálních teplotních výkyvů je pro vědce velice důležité, protože poskytuje unikátní možnost sledovat počasí a klimatické podmínky na nejzazší pevnině naší planety. Antarktida je totiž v současné době kontinentem, který zažívá nejrychlejší nárůst globálních teplot.

„Tento nový rekord znovu ukazuje, že vzhledem ke globálnímu oteplování musíme jednat rychle. Je třeba pokračovat s posilováním měření, předpovědí a varovných systémů, abychom mohli reagovat na tyto extrémní jevy, které se kvůli globálnímu oteplování objevují stále častěji,“ uvedla zástupkyně šéfa WMO Celeste Saulová.

Rekordy z okolí

Další nejvyšší teploty v širších oblastech Antarktidy včetně ostrovů byly naměřeny na Seymourově ostrově, kde vědci zaznamenali teplotu 20,8 stupně Celsia. Tento teplotní rekord však expertní komise neověřila. Záznam změřila brazilská stanice, která je na ostrově umístěna. Nadále tak nejvyšší teplotou zůstává 19,8 stupně Celsia naměřených v lednu 1982 na ostrově Signy na Jižních Orknejích. Dále čtěte: (Antarktida se dostává na pokraj kolapsu. Za čtyřicet let dojde do bodu, odkud už není návratu).

Zdroj: Světová meterologická organizae (WMO).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zápisník alkoholičky. Tereza Ramba se z krásky změnila v trosku: Příběh o alkoholismu i komplikované cestě k abstinenci

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu