Vědci vynalezli revoluční technologii, kterou lze měnit různé druhy odpadu na velice odolný grafen
Skupina vědců vyvinula postup, kterým dokáží z téměř libovolného odpadu s obsahem uhlíku vytvořit velice odolnou grafenovou strukturu. Touto technologií tak dokáží přeměnit v grafen odpad od banánových slupek až po pneumatiky. Grafen je v současné době materiál, který skýtá velice široké možnosti využití v nejrůznějších oblastech.
Novou technologii vědci nazvali flash graphene, protože je rychlá a levná. Celý proces je založen na zahřívání odpadu na vysokou teplotu okolo 2727 stupňů Celsia. Během této tepelné úpravy dojde k přerušení uhlíkových vazeb uvnitř materiálu, které jsou poté dalšími procesy rekonstruovány na grafenovou strukturu.
Nebývale rychlý proces
Celý proces je také extrémně rychlý, protože probíhá v řádu několika milisekund. Díky této technologii tak vědci dokáží zpracovat materiály, které jsou jinak pro recyklaci nepoužitelné, což je velký krok k ekologickému zpracování odpadu.
Nejenže to nabízí způsob, jak využít odpadky, které by se jinak zlikvidovaly, ale je to účinný a levný způsob výroby grafenu, který lze poté využít různými způsoby šetrnými k životnímu prostředí.
„Už jsme dokázali, že jakákoliv pevná látka na bázi uhlíku včetně směsných a plastových odpadů či gumových pneumatik může být přeměněna na grafen,“ uvedl pro Forbes.com chemik James Tour z Rice University.
Neefektivní výroba
Dosavadní procesy na výrobu grafenu z odpadu nebyly příliš efektivní, nebo s nimi bylo možné vyrobit jen velice malé množství tohoto odolného materiálu. Základem nové metody je takzvané Jouleovo teplo, které vzniká ve vodiči průchodem elektrického proudu. Díky rychlému teplu se uhík přeměňuje na grafen, který se již osvědčil jako velice pevný materiál nebo příměs dalších materiálů. Dále čtěte: (Japonsko vyvinulo novou technologii pro tranzit dat. Rychlost přenosu je neuvěřitelná).
Zdroj: Forbes.com.