Vědci zkoumali historii pěstování marihuany. Došli k překvapivému závěru

Věda a technika 20. července 2021 | 15:39 — Lukáš Bauer
Vědci se v rámci svého nového výzkumu zaměřili na domestikaci marihuany a došli k překvapivému závěru. Na základě analýzy mnoha genomů této kontroverzní rostliny zjistili, že marihuana byla vůbec poprvé domestikována před dvanácti tisíci lety ve staré Číně.
Další 2 fotografie v galerii
Marihuana byla pěstována ve starověké Číně / Pixabay

Marihuana je v mnoha světových zemích nelegální kvůli jejím psychotropním účinkům, má ale také své blahodárné účinky v léčbě širokého spektra onemocnění. Jak ukazuje nový výzkum, o jejích vlastnostech věděli velice dobře i staří Číňané, kteří ji jako první na planetě domestifikovali a pěstovali.

V nové vědecké studii, která vyšla v odborném časopise Science Advances, se vědci zabývali problematikou domestifikace marihuany, jejíž historie je oproti jiným plodinám velice málo prozkoumána. Je to především díky tomu, že v mnoha zemích je marihuana postavena mimo zákon, a tak je i pro vědce jakési tabu.

Stovky genomů z celého světa

Vědci v rámci svého výzkumu analyzovali vzorky více než stovky různých genomů, jimiž pokryli celé spektrum divoce žijících rostlin, historických kultivarů, stejně jako moderních hybridů používaných jako medicínské konopí i na černém trhu. Díky tomu se autoři studie snažili odhalit kořeny samotné domestikace této rostliny, a zjistit tak původ jejího romachu po celém světě.

„Ukázali jsme, že konopí seté (Cannabis sativa) bylo poprvé domestikováno v raném neolitu ve východní Asii a že všechny současné kultivary konopí a drog se oddělily od původního genomu, který v současnosti představují už jen divoké rostliny a krajové odrůdy v Číně,“ popisují vědci ve studii.

Asijský původ

Konopí bylo po celá tisíciletí využíváno v textilním odvětví díky velice kvalitním vláknům stejně jako pro jeho léčivé i psychotropní účinky. O využití konopí ve starověku sice existují záznamy, ale o samotných kořenech jeho účelového pěstování dosud jakékoliv zmínky chyběly. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že největší rozmach domestikovaného konopí se odehrál před dvanácti tisíci lety na území Číny, odkud se rozšířil do celé jihovýchodní Asie. Dále čtěte: (Vědci prokázali další léčebné účinky marihuany. Může pomoci alkoholikům udržet si zdravá játra).

Zdroj: Scienceadvances.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu