Hubbleův teleskop byl opraven. Legenda tak může pokračovat v průzkumu vesmíru

Věda a technika 21. července 2021 | 09:11 — Lukáš Bauer
V pátek inženýři NASA opravili Hubbleův teleskop, který byl dočasně vyřazen z provozu kvůli závadě na starém počítačovém modulu. Hubbleův teleskop byl v nouzovém režimu, do kterého ho přepnul ochranný protokol s cílem zabránit poškození dalších vědeckých přístrojů.
Další 2 fotografie v galerii
Vesmírný teleskop je opět připraven pozorovat vesmír / NASA

Po několikatýdenní odstávce je legendární Hubbleův teleskop opět v provozu. Vesmírný delekohled byl po zjištěné závadě na jednom z počítačových modulů přepnut do nouzového režimu. Po nutné opravě a přepnutí na záložní modul je nyní stárnoucí Hubbleův teleskop provozuschopný a může pokračovat v pozorování vesmíru.

Dalekohled se sám uložil do nouzového režimu 13. června, když selhal jeden z jeho počítačů, který řídí vědecké přístroje. Nejprve se inženýři domnívali, že problém je na paměťovém modulu, později však zjistili, že závada byla nakonec v jednotkách, které formátovaly data a napájely některé systémy.

Poslední šance

Inženýři Hubbleův teleskop dne 16. července úspěšně přepnuli na záložní jednotky a také záložní počítač. Hubble má většinu důležitých systémů zálohovaných právě pro podobné případy. Pokud by se nyní použité záložní jednotky v budoucnosti pokazily, jejich funkci už nebude čím nahradit.

Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) přesto předpokládá, že Hubble bude fungovat ještě několik let. Jeho mise by se tak mohla protnout s misí jeho nástupce, teleskopem Jamese Webba, který NASA plánuje vypustit do vesmíru ještě v tomto roce. Tento nový teleskop má podle NASA vidět tam, kam nedohlédl ještě žádný vesmírný teleskop.

Desítky let ve vesmíru

Hubble je ve vesmíru už dlouhých 31 let a přispěl k mnoha skvělým objevům včetně poznání o rozpínání vesmíru, evoluci galaxií a prozkoumal také atmosféry vzdálených planet mimo naší soustavu. Dále čtěte: (Čína vypracovala plán na odvrácení zásahu Země asteroidem. Problém by vyřešilo dvacet kosmických raket).

Zdroj: Space.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu