Vědci jsou na stopě příčiny záhadného umírání korálů v Karibiku. Důvod je poměrně prostý

Věda a technika 25. července 2021 | 13:39 Lukáš Bauer
Mořští biologové si už delší dobu lámou hlavu s masovým vymíráním korálů v karibské oblasti, které trvá už několik let. Korály trpí záhadnou nemocí, která je po tisících hubí a vědci se rozhodli, že nebudou jen bezmocně přihlížet. Zahájili proto rozsáhlé rozbory vzorků a jejich výzkum naznačuje, že na vině může být překvapivě lodní doprava.
Další 2 fotografie v galerii
Korály v Karibiku hromadně vymírají / Depositphotos

Vědci již delší dobu řeší příčinu záhadné nemoci, která po tisících zabíjí korály v Karibském moři a po letech konečně přicházejí s horkou stopou. Podle množství rozborů, které vědci na vzorcích odebraných z Karibiku provedli, je totiž nejpravděpodobnější příčinou odpadní voda z velkých dopravních plavidel.

S tímto závěrem přišla skupina mořských biologů, která se dlouhodobě výzkumem nemocných korálů v Karibiku zabývala. Své závěry opírají odborníci zejména o to, že mnohem větší koncentrace uhynulých nebo nemocných korálů byla pozorována právě v blízkosti velkých přístavů, kde dochází k vypouštění odpadních vod do moře.

Vědci hledají příčiny

Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let a po dobu evidence jejích výskytu už byla zjištěna v mnoha karibských státech. Odborně se nemoc korálů nazývá SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím stále s jistotou nevědí, co ji způsobuje.

V současné době experti pracují s několika hypotézami, mezi které patří například bakteriální nebo virový původ a poškození chemickými látkami. Právě druhá varianta se zatím jeví jako pravděpodobnější a vše nyní ukazuje na možný původ právě ve zmíněných přístavech, kde často dochází k úniku chemických látek do moře.

Voda z obřích lodí

Stejně tak může být původ v odpadní vodě, kterou využívají obrovská plavidla ke své stabilizaci. Ta totiž může obsahovat chemické sloučeniny, které u korálů mohou nemoc vyvolat. Největší koncentraci uhynulých korálů vědci objevili na útesu dlouhém 75 kilometrů, který se nachází u jižního pobřeží Bahamských ostrovů. Dále čtěte: (Amazonie se mění k nepoznání. Přestává zastávat životně důležitou funkci pro naši planetu).

Zdroj info: The Guardian

Témata: korál, Karibik, lodě, moře, nemoc
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na oblíbenou zábavu Čechů

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Zavřít reklamu