Vědci jsou na stopě příčiny záhadného umírání korálů v Karibiku. Důvod je poměrně prostý

Věda a technika 25. července 2021 | 13:39 — Lukáš Bauer
Mořští biologové si už delší dobu lámou hlavu s masovým vymíráním korálů v karibské oblasti, které trvá už několik let. Korály trpí záhadnou nemocí, která je po tisících hubí a vědci se rozhodli, že nebudou jen bezmocně přihlížet. Zahájili proto rozsáhlé rozbory vzorků a jejich výzkum naznačuje, že na vině může být překvapivě lodní doprava.
Další 2 fotografie v galerii
Korály v Karibiku hromadně vymírají / Depositphotos

Vědci již delší dobu řeší příčinu záhadné nemoci, která po tisících zabíjí korály v Karibském moři a po letech konečně přicházejí s horkou stopou. Podle množství rozborů, které vědci na vzorcích odebraných z Karibiku provedli, je totiž nejpravděpodobnější příčinou odpadní voda z velkých dopravních plavidel.

S tímto závěrem přišla skupina mořských biologů, která se dlouhodobě výzkumem nemocných korálů v Karibiku zabývala. Své závěry opírají odborníci zejména o to, že mnohem větší koncentrace uhynulých nebo nemocných korálů byla pozorována právě v blízkosti velkých přístavů, kde dochází k vypouštění odpadních vod do moře.

Vědci hledají příčiny

Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let a po dobu evidence jejích výskytu už byla zjištěna v mnoha karibských státech. Odborně se nemoc korálů nazývá SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím stále s jistotou nevědí, co ji způsobuje.

V současné době experti pracují s několika hypotézami, mezi které patří například bakteriální nebo virový původ a poškození chemickými látkami. Právě druhá varianta se zatím jeví jako pravděpodobnější a vše nyní ukazuje na možný původ právě ve zmíněných přístavech, kde často dochází k úniku chemických látek do moře.

Voda z obřích lodí

Stejně tak může být původ v odpadní vodě, kterou využívají obrovská plavidla ke své stabilizaci. Ta totiž může obsahovat chemické sloučeniny, které u korálů mohou nemoc vyvolat. Největší koncentraci uhynulých korálů vědci objevili na útesu dlouhém 75 kilometrů, který se nachází u jižního pobřeží Bahamských ostrovů. Dále čtěte: (Amazonie se mění k nepoznání. Přestává zastávat životně důležitou funkci pro naši planetu).

Zdroj info: The Guardian

Témata: korál, Karibik, lodě, moře, nemoc
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zase šokuje! Tajně vdala a už se pochlubila i snubními prstýnky

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Jak mít dokonale ozdobený vánoční strom? Udělejte to jako...

Proč se vám doma tvoří prach, sotva ho utřete, a tipy, co s...

Zabraňte rosení oken dřív, než se vám v bytě rozleze...

Když zateplení přestane fungovat, je na čase dát budově...

Zavřít reklamu