Vědci jsou na stopě příčiny záhadného umírání korálů v Karibiku. Důvod je poměrně prostý
Vědci již delší dobu řeší příčinu záhadné nemoci, která po tisících zabíjí korály v Karibském moři a po letech konečně přicházejí s horkou stopou. Podle množství rozborů, které vědci na vzorcích odebraných z Karibiku provedli, je totiž nejpravděpodobnější příčinou odpadní voda z velkých dopravních plavidel.
S tímto závěrem přišla skupina mořských biologů, která se dlouhodobě výzkumem nemocných korálů v Karibiku zabývala. Své závěry opírají odborníci zejména o to, že mnohem větší koncentrace uhynulých nebo nemocných korálů byla pozorována právě v blízkosti velkých přístavů, kde dochází k vypouštění odpadních vod do moře.
Vědci hledají příčiny
Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let a po dobu evidence jejích výskytu už byla zjištěna v mnoha karibských státech. Odborně se nemoc korálů nazývá SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím stále s jistotou nevědí, co ji způsobuje.
V současné době experti pracují s několika hypotézami, mezi které patří například bakteriální nebo virový původ a poškození chemickými látkami. Právě druhá varianta se zatím jeví jako pravděpodobnější a vše nyní ukazuje na možný původ právě ve zmíněných přístavech, kde často dochází k úniku chemických látek do moře.
Voda z obřích lodí
Stejně tak může být původ v odpadní vodě, kterou využívají obrovská plavidla ke své stabilizaci. Ta totiž může obsahovat chemické sloučeniny, které u korálů mohou nemoc vyvolat. Největší koncentraci uhynulých korálů vědci objevili na útesu dlouhém 75 kilometrů, který se nachází u jižního pobřeží Bahamských ostrovů. Dále čtěte: (Amazonie se mění k nepoznání. Přestává zastávat životně důležitou funkci pro naši planetu).
Zdroj info: The Guardian