Dnes je městem duchů, ale dříve se zde ukrývalo obří sovětské zařízení. Vojenské město nyní pohlcují stromy a vegetace

Věda a technika 10. srpna 2021 | 07:51 — Lukáš Bauer
V dobách studené války mezi znepřátelenými velmocemi probíhaly masové závody ve zbrojení a budování obranných systémů. Jedním z takových systémů byla například síť gigantických sovětských radarů, které byly určeny k monitorování nepřátelských aktivit v blízkosti hranic. Jedním z ukázkových příkladů je chátrající město duchů v Lotyšsku, v němž byl jeden takový obří radar umístěn.
Další 3 fotografie v galerii
Opuštěné sovětské město dříve ukrývalo obří vojenské zařízení / Depositphotos

Na první pohled se může zdát, že město Skrunda není ničím zajímavé. Pole, farmy a lesy připomínají stovky osad, které se nacházejí po celém Lotyšsku. Pouhých pět kilometrů západně se však tyčí brutalistické bytové domy bývalého tajného vojenského města známého pod označením Skrunda–1. Opuštěné tajemné místo je tak nejkomplexnějším příkladem socialistické výstavby a také připomínkou neudržitelnosti gigantické SSSR v dnešním Lotyšsku.

Opuštěná místa na území bývalého SSSR jsou do značné míry stejná jako ukrajinské město Pripyat, které bylo postaveno jako dělnická základna nedaleké jaderné elektrárny v Černobylu a bylo opuštěno v důsledku jaderné katastrofy. Příběhy opuštěných měst, které sloužily pro vojenské účely, jsou sice méně dramatické, jejich dnešní obraz je však naprosto stejný - stala se z nich města duchů.

Příliš drahá k obnově i demolici

Všechna opuštěná města v bývalém východním bloku mají jeden společný faktor, který umožnuje jejich existenci. Jsou totiž pro zaostalé státy příliš nákladné na obnovu, ale zároveň obrovské náklady přináší i jejich likvidace, a proto jsou ponechány přírodní erozi. Výsledkem je, že kdysi vzkvétající vojenská, vědecká a civilní komunita Skrunda-1 přecházela postupně od chátrání až po naprostou izolaci, která z ní dělá svým způsobem magické místo.

Ve městě Skrunda–1 bydlelo v době největšího rozkvětu přibližně 5000 lidí. Město mělo navíc výsostné postavení a roli v obranné strategii Sovětské svazu, protože se zde nacházela tajná radarová základna se systémem včasného varování před blížícím se jaderným útokem ze strany USA.

Spletitá síť infrastruktury

Uprostřed hustých březových lesů se nachází labyrint budov, továren, podzemních bunkrů o celkové rozloze přibližně 100 akrů. Kromě deseti velkých bytových domů zde nechybí supermarket, tělocvična, mateřská škola, dokonce ani nevěstinec. Poslední obyvatelé z tohoto upadajícího města odešli v roce 1999, ale stále jsou tam ještě k vidění artefakty z jejich života včetně fotografií, nábytku, novin, léků, hraček, pracovních pomůcek a oblečení ze sovětské éry.

Nenašlo se žádné využití

Po mnoha letech neúspěšných dražeb, drsných zim a chátrání se lotyšská vláda rozhodla znovu převzít kontrolu nad tímto místem. Předběžné plány zahrnovaly cestovní ruch i výrobu, ale nakonec bylo prosazeno pouze vojenské využití.

V roce 2015 lotyšská vláda oznámila, že polovina území bude přidělena místní armádě, kde by měla probíhat vojenská cvičení. Druhá polovina bude pronajata soukromým firmám za symbolickou cenu s podmínkou, že do objektů musí ročně investovat předem domluvenou částku.

Rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a následné roztříštění republik odrážejí rozpad měst, jako je Skrunda-1. Vojenská zařízení, kvůli kterým města vznikla, přestala být po rozpadu SSSR financována a v rámci totálního úpadku následně opuštěna i jejich obyvateli. Dále čtěte: (Studená válka přinesla velké množství vojenských technologií. Sověti chtěli detekovat ponorky velmi neobvyklou metodou).

Zdroj: Wikipedia, The Guardian.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v dokonalém ráji

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu