Unikátní objev v mexické jeskyni. Archeologové našli první indiánskou loď z mayského období

Věda a technika 02. listopadu 2021 | 07:12 — Lukáš Bauer
Mexičtí archeologové učinili zcela ojedinělý objev, když se jim podařilo vykopat více než tisíc let starou kanoi. Toto pradávné plavidlo bylo charakteristickým dopravním prostředkem mayských indiánů. Jedná se o první takový objev na území Mexika.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové kanoi objevili v zatopené krasové propadlině / Pixabay

Během vykopávek byla v Mexiku objevena velmi dobře zachovalá kanoe, jejíž stáří vědci odhadují na tři tisíce let. Tato dřevěná loď byla typickým dopravním prostředkem v období mayské civilizace. Objev je unikátní především tím, že se jedná o první indiánskou kanoi, která byla objevena na území Mexika.

Téměř 1,6 metru dlouhou kanoi se podařilo odkrýt v blízkosti pozůstatků chrámového města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán. Díky místu, na kterém byla kanoe objevená, zůstala po celá tisíciletí prakticky nedotčená.

Vzácný objev

Archeologové uvedli, že objevili kompletní loď z období mayské říše, která byla vyrobena někdy mezi roky 830 až 950 našeho letopočtu. V této době byla mayská civilizace na samém vrcholu své existence. Vědci nyní budou dřevěnou kanoi analyzovat a zkoumat s cílem dozvědět se více o technologii výroby a použitém dřevě.

Unikátní mayskou loď se podařilo archeologům objevit v zatopeném závrtu, kterému se odborně říká cenota. Jedná se o krasová místa, která byla zatopena sladkou vodou. Tato místa byla často indiánskými kulturami využívána jako pohřebiště nebo jako posvátná místa, která vytvářela spojení mezi světem živých a mrtvých. Archeologové se domnívají, že kanoe mohla sloužit pro převoz mrtvých k pohřebnímu místu.

Záchranné práce

Archeologové vzácnou loď objevili během zachranných archeologických prací v oblasti, kde povede nová železniční trať. Ta má za cíl na poloostrově Yucatán spojit významné mayské památky s letoviskem Cancún, a přitáhnout tak na jih Mexika více turistů. Dále čtěte: (Speciální podzemní radar odhalil neuvěřitelný objev v Mexiku. Pod povrchem se ukrývají záhadné stavby).

Zdroj: BBC.

Témata: Mexiko, objev, plavidlo, kanoe
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skutečná krása nezná hranic. Místa, která v České republice obdivuje celý svět

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu