Vraky plavidel z druhé světové války stále častěji mizí beze stopy. Experti se domnívají, že vědí, co za tím stojí
Druhá světová válka byla nejhorším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Vyžádala si podle odhadů až 85 milionů obětí. Odehrávala se převážně na pevnině, ale také ve vzduchu a na moři. Právě na mořském dně se nacházejí tisíce vraků nejrůznějších plavidel a ponorek. Jen kolem britského pobřeží jsou tisíce vraků plavidel z druhé světové války.
Záhadně mizí
Lovci vraků a nejrůznější průzkumné expedice velké množství těchto vraků objevily a zmapovaly jejich polohu. Přesto tyto námořní expedice v posledních letech zaznamenaly zvláštní trend. Stále více těchto vraků doslova mizí beze stopy.
Experti z oboru mořské archeologie se domnívají, že jsou vraky atraktivní pro takzvané lovce kovů. Vraky plavidel totiž obsahují spoustu drahých kovů a slitin, které se vyplatí z moře vyzvednout a prodat. Ve vracích se totiž nachází obrovské množství mědi, bronzu, mosazi a dalších hodnotných kovů.
Kovy z před atomové doby
Vědci také poznamenali, že kovy vyrobené před druhou světovou válkou mohou být nesmírně cenné pro některá odvětví. Byly totiž vyrobeny v době před jadernými zkouškami, což znemaná, že neobsahují žádné stopy radiace.
Kovy s malou nebo žádnou stopou záření jsou schopny poskytovat mnohem přesnější údaje pro jemně laděné přístroje od Geigerových počítačů po vesmírné senzory. Mohou mít tedy obrovskou cenu. A právě to zřejmě láká lovce, které vraky z mořského dna vyzvedávají. Dále čtěte: (Hledači kovů objevili na Rakovnicku vzácné šperky nevyčíslitelné hodnoty. Pocházejí ze stěhování národů).
Zdroj: Expres.co.uk.