Hledači kovů objevili na Rakovnicku vzácné šperky nevyčíslitelné hodnoty. Pocházejí ze stěhování národů

Věda a technika 12. listopadu 2021 | 08:46 — Lukáš Bauer
Skupina amatérů s detektory kovů, která se podílí na archeologických průzkumech, v loňském roce objevila na Rakovnicku několik šperků. Mezi nalezenými šperky byl zlatý prsten a přezka. Oba artefakty pocházejí z období stěhování národů a mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu.
Další 1 fotografie v galerii
Zlaté artefakty mají často obrovskou hodnotu (ilustrační foto) / Wikimedia Commons / Snowberk

Amatérští hledači kovů zaznamenali v loňském roce nevídaný úspěch, když se jednomu z nich rozezněl detektor, který odhalil zcela nečekaný nález nevídané hodnoty. Drahocenný nález se ukrýval pouhých dvacet centimetrů pod povrchem. Když místo archeologové odkryli, našli na místě zlatý prsten a přezku, které pocházejí z doby stěhování národů.

Nález je o to více unikátní, že nalezený prsten je zcela kompletní a žádná jeho část nechybí. Přezka je sice rozlámaná, přesto je ale velice dobře zachovalá. Podle archeologů tento poklad někdo u cesty zakopal v období takzvaného stěhování národů. Hypotéz mají vědci hned několik. Zahrnují také možnost, že se jednalo o lup, jak naznačují stopy po násilném dělení kovů.

Nevyčíslitelná hodnota

Jelikož mají šperky obrovskou hodnotu, dostaly se do hledáčku vyhlášených expertů, kteří potvrdili, že kameny, jimiž jsou šperky zdobeny, jsou bez jakýchkoliv pochyb české granáty, které se nevyskytují nikde jinde na planetě. Šperky byly v rukou výzkumníků více než rok, což poskytlo dostatek informací jak o době jejich výroby, tak i dalších okolnostech, které jejich nález provázely.

Podle francouzských archeologů mají šperky jasné rysy z doby franského krále Childericha v Tournai v Belgii, který zemřel v roce 481 našeho letopočtu. Díky tomu se šperky podařilo datovat právě do tohoto období, jak mimo jiné naznačují i dílenské postupy na jejich výrobu.

Další objevy

Zhruba dva kilometry od nálezu přezky a prstenu letos archeologové objevili také historický ozdobný závěs koňského postroje, průzkum lokality u historické stezky proto bude pokračovat. Po jeho dokončení se lidé dozví i místo nálezu. Šperky se stanou součástí expozice muzea T. G. M. v Rakovníku. Dále čtěte: (Před třiceti lety byla objevena prastará peruánská maska. Výzkum odhalil něco velmi překvapivého).

Zdroj: Česká Televize.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skutečná krása nezná hranic. Místa, která v České republice obdivuje celý svět

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu