Včely ve tmě okamžitě padají k zemi. Tato zajímavost má několik vysvětlení

Věda a technika 14. prosince 2021 | 17:27 — Lukáš Bauer
V posledních týdnech obletěly internet fascinující záběry ukazující včely, které po zhasnutí světla okamžitě padaly k zemi. Tento velice zvláštní jev, který byl demonstrován na včelách umístěných v průhledném boxu, má hned několik příčin.
Další 2 fotografie v galerii
Po zhasnutí včely ihned padají k zemi / Pixabay

Tento pokus s africkými včelami demonstroval Hamish Symington, doktorand z Cambridgeské univerzity ve Spojeném království, který studuje opylování, květiny a bezpečnost potravin. Na videu, které natočil, ukazuje skupinu včel ve skleněném akváriu vybaveném světlem. Poté, co světlo zhasl, všechny včely spadly na zem.

Vědci zatím přesně nevědí, proč se to děje, protože v této oblasti existuje jen velice málo výzkumů. Existuje ale hned několik teorií, které tento jev vysvětlují.

Obranný systém

Mezi odborníky se stále častěji objevuje názor, že by to mohl být jakýsi „navigační blokovací mechanismus“, například v případě bouře. Mohlo by se stát, že nepříznivé počasí odhodí včelu na neznámé místo a ona se nedokáže vrátit do úlu. Proto se raději zhroutí na zem a když se počasí ustálí, včela se vrátí do svého domova. Tato teorie spočívá také v tom, že včely používají polohu Slunce jako navigaci a jakmile klesne za horizont, přestanou se pohybovat.

Jiná teorie hovoří o reakci na ohrožení. Když nějaký predátor proletí nad včelou, zastíní ji, což způsobí, že se zhroutí na zem, a je tak před predátorem ve větším bezpečí.

Chybí výzkum

Skutečný důvod je ale pouze v rovině úvah. Skutečností také je, že ne všechny druhy včel tohle dělají a většina z nich dokáže létat i v noci. Pro lepší pochopení tohoto neobvyklého jevu by bylo potřeba provést celou řadu výzkumů, a proto se zatím pracuje pouze s těmito teoriemi. Dále čtěte: (Znovuobjevení vyhynulého druhu. Extrémně vzácná sladkovodní ryba byla nalezena v Turecku).

Zdroj: (Independenet.co.uk).

Témata: včela, tma, pád, zajímavost
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu