U kalifornského pobřeží se objevil velice zvláštní tvor. Má průhlednou hlavu a zelené oči

Věda a technika 15. prosince 2021 | 18:50 — Lukáš Bauer
Mořské hlubiny jsou nejméně prozkoumaným místem na Zemi, a tak mohou biology stále velice překvapit. Ukrývají totiž velké množství dosud neobjevených nebo velice vzácných a neobvyklých druhů. Jedním z nich je také podivná ryba s průsvitnou hlavou a velkýma zelenýma očima, která se objevila u kalifornských břehů.
Další 1 fotografie v galerii
Strašík může přesouvat oči libovolně po obvodu své hlavy / Wikimedia Commons / Ezra Weller

V hlubinách moří se ukrývá množství velice bizarních tvorů, jako například ryba s názvem strašík. Tento podivný tvor se zcela průhlednou hlavou a výrazně zelenýma očima patří mezi skutečné mořské kuriozity. Nyní se ho vědcům podařilo objevit u břehů Kalifornie v USA.

Strašíka se podařilo nafilmovat biologům z mořského výzkumného ústavu MBARI díky dálkově ovládáné robotické ponorce. Tato ryba totiž žije výhradně v hloubkách, kam sluneční světlo prakticky nedosáhne, i proto se člověk s tímto zvláštním tvorem setká jen zřídka.

Bizarní tělesná schránka

Strašíka maloústého (Macropinna microstoma) se podařilo natočit v hloubce 600 až 800 metrů. Video trvající 54 vteřin zachycuje nezvykle vypadající rybu s průsvitnou hlavou a ocasem, hnědým tělem a zelenýma očima, která plave kolem kamery na ponorce. Oči na záběrech vypadají, že svítí, ale jde jen o světlo odražené od kamery.

Tento rybí druh, který dosahuje délky kolem 15 centimetrů, byl poprvé popsán v roce 1939. Vědce dlouho mátlo, jak se může strašík krmit, když má oči obrácené nahoru a tlama směřuje dopředu. Díky zkoumání dostupných záběrů zjistili, že ryba může očima v průhledné kopuli své hlavy rotovat, jak právě potřebuje.

Hlubokomořský tvor

Strašík maloústý se vyskytuje v severní části Tichého oceánu v hloubkách mezi 600 a 800 metry. Jeho oči mají soudkovitý tvar, který umožňuje teleskopické vidění. Unikátní je průhledný kryt, kterým je opatřena horní část hlavy. Předpokládá se, že jeho úkolem je chránit oči a další choulostivé orgány před žahavými chapadly hlubokomořských medúz. Dále čtěte: (Znovuobjevení vyhynulého druhu. Extrémně vzácná sladkovodní ryba byla nalezena v Turecku).

Zdroj: Wikipedie, Livescience.com.

Témata: ryba, tvor, planeta, moře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu