Vědci objevili nový způsob, jak předvídat strašné katastrofické události. Vynález může zachránit miliony lidí

Věda a technika 27. prosince 2021 | 17:00 — Lukáš Bauer
V rámci nové studie vědci ukázali, jak by se dalo významně vylepšit předpovídání katastrofických vln tsunami, které si vyžádaly životy statisíců lidí. Dosavadní systémy spoléhají na změny výšky mořské hladiny, vědci však zjistili, že díky změnám v magentických vlnách dokáží tsunami předpovědět ještě o několik minut dříve.
Další 1 fotografie v galerii
Tsunami patří k nejničivějším katastrofám s nejvyšším počtem obětí / Pixabay

Vědcům se konečně podařilo najít nový způsob, jak lépe reagovat na vznik ničivých vln tsunami. Nový výzkum totiž ukázal, že vznik tsunami lze předpovědět díky změnám v magnetickém poli. Díky novým poznatkům vědci zjistili, že na vznik tsunami může upozornit změna v magnetickém poli. Z těchto změn pak dokáží určit její výšku a tedy i ničivou sílu. Systém založený na tomto principu by tak v budoucnu mohl nahradit současné senzory na změnu výšky vody, které se využívají k upozornění před blížící se vlnou. Nová technologie by navíc mohla na ničivou vlnu upozornit spolehlivěji a především rychleji.

Statisíce životů

Vlny tsunami patří mezi nejničivější přírodní katastrofy a mohou měřit až sto metrů na výšku. Tyto ničivé vlny, které smetou vše, co se jim připlete do cesty, přichází obvykle velice rychle a jsou jen těžko předvídatelné. Právě to je důvodem, proč způsobují rozsáhlé ztráty na lidských životech. 

Vlny tsunami vytvářejí své magnetické pole, když přesouvají obrovské množství vodivé mořské vody přes magnetické pole Země. Vědci již nějakou dobu předpokládají, že toto magnetické pole může vznikat dříve než samotná vlna tsunami, ale chyběla jim přesná měření. V rámci nové studie, kterou publikoval odborný časopis AGU Journal of Geophysical Research, se vědcům podařilo nasbírat řadu důkazů o tom, že se změny v magnetickém poli dají skutečně využít pro měření výšky vln, jak se již dříve předpokládalo.

Dvojité měření

Vědci vycházeli z měření, která byla provedena v roce 2010 v Chile a o rok dříve na Samoi, kde přístroje měřily jak změnu hladiny oceánu, tak i změny v magnetickém poli. Nová analýza a výzkum dat ukázaly, že magnetické pole tsunami přichází až o několik minut dříve a jeho velikost lze navíc využít pro výpočet výšky. Magnetické pole se mění v hloubce okolo 4800 metrů.

„Je to naprosto úžasné, protože v předchozích studiích jsme neměli k dispozici pozorování změn mořské hladiny. Teď ale máme pozorování změn mořské hladiny a zjistili jsme, že pozorování souhlasí s našimi daty o změnách magnetického pole i teoretickými simulacemi, “ uvedli ve studii autoři z Kjótské univerzity. Dále čtěte: (Obrovské plující ostrovy z plastového odpadu uprostřed oceánu jsou strašákem lidstva. Vědci nyní zjistili něco velmi zajímavého).

Zdroj: AGU, TRTWorld.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu