Mumii faraona Amenhotepa I. se ještě nikdy nikdo nepokusil otevřít, až nyní

Věda a technika 30. prosince 2021 | 07:10 Lukáš Bauer
Téměř všechny mumie králů starého Egypta už vědci otevřeli, až na jednu - mumii faraona Amenhotepa I. Tuto mumii se nyní vědcům po více než třech a půl tisících letech podařilo konečně otevřít. K otevření bohatě zdobené mumie využili nejmodernější CT tomografii, která poskytla detailní obraz egyptského faraona.
Další 2 fotografie v galerii
Sarkofág faraona Amenhotepa I. vědci otevřeli díky CT tomografii / Frontiers

V průběhu 19. a 20. století bylo v Egyptě objeveno velké množství tisíce let starých mumií, z nichž naprostá většina byla také otevřena a prozkoumána. Poslední mumii, kterou nikdo neotevřelm je mumie faraona Amenhotepa I. Vědci ji otevřeli a prozkoumali díky moderní počítačové tomografii, s jejíž pomocí sestavili detailní obraz toho, co se uvnitř mumie nachází.

Egyptští vědci zabalené mumifikované tělo detailně prozkoumali pomocí trojrozměrného CT, tedy výpočetní tomografie, a tím ho neinvazivně otevřeli. Dovnitř mumie tak nahlédli po více než 3500 letech od doby, kdy bylo tělo zemřelého faraona mumifikováno.

Dosud neotevřena

„Mumie Amenhotepa I. nebyla v moderní době nikdy rozbalena, a to nám poskytlo jedinečnou příležitost: nejen prostudovat, jak byl původně mumifikován a pohřben, ale také to, jak byl velekněžími Amona ošetřen a znovu pohřben podruhé, několik století po své smrti,“ uvedla radioložka Sahar Saleemová, hlavní autorka studie, která vyšla v odborném časopise Frontiers in Medicine.

K otevření mumie vědci využili výpočetní tomografii, která jim jakožto radiologická vyšetřovací metoda umožnila neinvazivní zobrazení mumifikovaného těla. Výpočetní tomografie dokáže s vysokou zobrazovací kvalitou vytvořit 3D projekci tkání. Poté, co vědci dokázali díky tomografii odstranit jednotlivé vrstvy mumie, naskytl se jim detailní pohled na tělo samotného faraona.

V dobré kondici

Díky tomuto výzkumu dokázali vědci potvrdit, že Amenhotep I. měřil 169 centimerů a měl velmi dobré zuby. V době smrti dosáhl věku 35 let. Pod obvazy také vědci viděli 30 amuletů a unikátní zlatý pás se zlatými korálky. Tomografie také ukázala, že Amenhotep I. nebyl příliš podobný svému otci Ahmosi I.

Mumie faraona Amenhotepa I. byla společně s dalšími mumiemi objevena v roce 1881 v archeologické lokalitě Deir el Bahari v jižním Egyptě. Amenhotep byl druhým faraonem 18. egyptské dynastie, byl následovníkem svého otce Ahmose I., který znovu sjednotil Egypt a vyhnal z něj nájezdníky Hyksósy. Dále čtěte: (Vědci se provrtali hluboko pod led Antarktidy. Našli tam zcela odlišný svět a živočichy izolované tisíce let).

Zdroj: FrontiersNew Scientist.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Zavřít reklamu