Jako v kočárku. Takto vypadá nový měsíční vesmírný rover pro astronauty

Věda a technika 15. března 2022 | 10:48 — Mirka Malá
Na světě je funkční prototyp lunárního roveru nové generace, který je stejně rychlý jako stará tzv. měsíční buggyna od NASA, ale je navržen tak, aby dokázal mnohem víc. Vejdou se do něho dva astonauti.
Další 1 fotografie v galerii
Rover FLEX by měl být součástí měsíčního programu Artemis / Astrolab (volný zdroj foto)

Společnost Venturi Astrolab Inc zveřejnila fotografie ukazující rover FLEX při testovací jízdě přes drsnou kalifornskou poušť.

Rover se uplatní už při misi Artemis

Tedy přinejmenším podle Astrolabu by rover o velikosti auta měl být součástí programu Artemis agentury NASA, jehož cílem je vrátit lidi na Měsíc již v roce 2025 a vytvořit dlouhodobou lunární kolonii jako základnu pro vysílání astronautů na Mars.

FLEX je navržen jako univerzální vozidlo, které mohou řídit přímo astronauti nebo jej ovládat dálkově. Může být tedy využito pro průzkum, doručování nákladu, stavbu a další logistické práce na Měsíci.

Pokud se FLEX skutečně dostane ma Měsíc v rámci programu Artemis, stane se prvním roverem s astronauty schopným brázdit měsíční povrch od Apolla 17, poslední ze šesti původních amerických pilotovaných misí na Měsíc v roce 1972.

Jízda v roveru na stojáka

Do roveru se vejdou dva astronauti, kteří stojí vzadu a řídí vozidlo pomocí joysticku. Samotný rover má rozvor kol podobně jako například SUV Jeep.

S plně nabitou solární baterií zvládne jízdu po dobu osmi hodin a navíc zvládne přežít i extrémní chlad lunární noci. Také vydrží až 300 hodin v úplné tmě, tedy na jižním pólu Měsíce. Také čtěte: Neomezená energie se ukrývá pod zemí. A už existují plány na její těžbu.

Zdroj: NY Post, Space News.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu