Záhadné obří nádoby z kamene byly objeveny v Indii. Vytvořila je neznámá civilizace

Věda a technika 02. dubna 2022 | 07:47 — Lukáš Bauer
Archeologové objevili další nová místa v Indii, kde byly objeveny podivné obří kamenné nádoby. Podobné nádoby byly v některých místech Indie objeveny již v minulosti, dodnes ale není zcela jasné, která civilizace je vytvořila ani k čemu sloužily.
Další 1 fotografie v galerii
Zvláštní nádoby se nachází na několika místech v Indii a Laosu / Pixabay

Archeologové objevili v Indii hned na čtyřech místech ukryté obří kamenné nádoby vyrobené z pískovce. Tyto zvláštní nádoby různých tvarů a velikostí již byly objeveny dříve. Nově objevené nádoby byly většinou ukryté v zemi nebo v hustém porostu. O tom, kdo tyto nádoby vyrobil a k čemu se používali, vědci stále jen spekulují.

Díky novému objevu se zvýšil celkový počet známých nalezišť těchto pradávných pozůstatků neznámé civilizace na jedenáct. Další podobná místa byla nalezena také v Laosu a Indonésii. Nádoby z pískovce se datují do období mezi druhým tisíciletím před naším letopočtem a 13. stoletím našeho letopočtu. Lidské pozůstatky nalezené v laoských nádobách a jejich okolí naznačují, že mohly být používány pro obřadní praktiky.

Stovky záhadných nádob

Místa s megalitickými nádobami v indickém Assamu byla poprvé formálně popsána v roce 1929 britskými úředníky Philipem Millsem a Johnem Henrym Huttonem, kteří uvedli šest nalezišť. Sedmé místo bylo objeveno až při expedici v letech 2016–2017 a několik dalších pak v roce 2020.

Během průzkumů těchto lokalit bylo během let nalezeno celkem 797 různých pískovcových nádob na ploše okolo 300 čtverečních kilometrů. Zdá se, že tyto nádoby byly záměrně umísťovány na hřebenech, výběžcích a kopcích s výhledem na nížiny. Velkou zvláštností také je, že v jejich okolí nenašli archeologové žádné zdroje pískovce a je tedy záhadou, jak se na ta místa dostaly.

Stále čekají na své objevení

Existují však některé stopy, které naznačují, že stejně jako laoské džbány mohly být assamské džbány používány pro obřadní nebo pohřební praktiky. Přestože jich bylo objeveno již mnoho, vědci předpokládají, že se v okolí nalezišť nachází stále ještě velké množství neobjevených nádob. V okolí Assamu je totiž hustě zalesněná krajina, která je jen velice obtížně přístupná. Dále čtěte: (Výzkum odhalil nové tajemství chobotnic. Na Zemi byly dávno před dinosaury).

Zdroj: Sciencealert, bbc.com.

Témata: nádoba, Indie, kámen, objev
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skutečná krása nezná hranic. Místa, která v České republice obdivuje celý svět

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu