Záhadná hvězda přežila kolosální vesmírný výbuch. Svítí ještě jasněji než předtím

Věda a technika 27. června 2022 | 15:31 — Lukáš Bauer
Konec života hvězdy v podobě bílého trpaslíka provází jedna z nejsilnějších explozí ve vesmíru. Hvězda, které dojde palivo pro jadernou fúzi exploduje v rámci jevu, kterému se říká supernova, poté navždy zmizí. Vědci ale nyní zpozorovali hvězdu, která tuto kolosální vesmírnou show nejen přežila, ale svítí ještě jasněji než dříve.
Další 1 fotografie v galerii
Supernova provází konce života hvězdy / Pixabay

Takzvaná supernova znamená konec hvězdy, které došlo palivo pro jadernou fúzi, existuje ale hvězda, která takzvaně přežila svou smrt. Před deseti lety byla v nedaleké spirální galaxii NGC 1309 spatřena supernova SN 2012Z, která ohlásila zánik další hvězdy. Jak ukazuje nový výzkum, k tomu však nedošlo.

V místech kde se hvězda nacházela však stále existuje zářivý vesmírný objekt a tak se vědci rozhodli celou záležitost blíže prozkoumat. K jejich údivu zjistili, že hvězda, která měla zaniknout jako supernova, se stále nachází na svém místě a dokonce je její svit jasnější než předtím. Tento výzkum tak odstartoval novou teorii, která říká, že bílý trpaslík může supernovu přežít. 

Jev zvaný supernova

Jakmile hvězda o hmotnosti našeho Slunce přemění poslední zbytky hélia na uhlík a kyslík, zhroutí se do husté, doběla rozžhavené koule o velikosti naší Země. Bez hmoty ke stavbě větších prvků se dusí, ochlazuje se, až nakonec ztmavne do chladného černého tělesa. 

Pokud se v blízkosti takto vyčerpaného hvězdného jádra nachází další hvězda, může tento proces trvat o něco déle, protože zanikající hvězda může brát část paliva z druhé hvězdy. V kritickém bodě se však může stát, že tato nadbytečná hmota uvolní obrovské množství energie a hvězdu roztrhá na kusy. Tento jev je známý jako supernova Ia.

Zvláštní hvězdný osud

V prostoru kdysi obsazeném bílým trpaslíkem obvykle nezůstalo nic než rozpínající se oblak hvězdných plynů. V případě SN 2012Z se toto však nestalo a vědci tak nemají pochybnosti o tom, že v některých vzácných případech může supernovu bílý trpaslík přežít. Hvězda dokonce svítí jasněji než předtím a vědci se domnívají, že výbuch mohl dokonce hvězdě dodat část materiálu, který nyní využívá jako palivo. Dále čtěte:

Dále čtěte: (K Zemi se vesmírem řítí další kometa. Její velikost budí značné obavy).

Zdroj: Sciencealert, Astrophysical Journal

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu