Rakovinu kůže včas odhalí aplikace v telefonu!
Včasná diagnostika je pro maligní nádory kůže (melanomy) naprosto klíčová, avšak více než 40% pacientů přichází již s pokročilou formou této nemoci.
Vědci ze Stanford University se proto rozhodli vytvořit algoritmus, který by rakovinu dokázal odhalit včas. Jejich systém založený na rozpoznávání obrazu, by mohl být později využit také jako aplikace pro mobilní telefony.
Pacient při potížích vyhledá dermatologa, který po ohledání léze buď pouhým okem, nebo mikroskopem, rozhodne o dalším postupu. Ne každý se ale vydá k dermatologovi včas a právě počet těchto případů by mohla aplikace pomoci výrazně snížit.
Upravený algoritmus Google
Program spadá do algoritmů třídy Deep learning, používaných pro umělou inteligenci, které pro svou správnou funkci musí nejdříve zpracovat velké množství připravených dat.
Konkrétně tento algoritmus vyvinula společnost Google. Prezentovala jej při rozpoznávání psů a koček, přičemž program musel nejdříve zpracovat 1,27 milionů obrázků. Vědci z Stanford Univerzity algoritmus upravili a naučili ho 127 tisíc obrázků lézí, které reprezentovaly mnoho různých kožních onemocnění.
Nedávno se umělá inteligence s tímto algoritmem utkala v porovnání 400 obrázků kožních onemocnění s 27 zkušenými dermatology a ukázalo se, že algoritmus dosáhl o procento lepších výsledků než lékař. Například u identifikace melanomu lékaři odhalili 95% případů. Oproti tomu upravený algoritmus odhalil celkem 96% případů tohoto zhoubného kožního nádoru.
„Cílem však rozhodně není nahradit práci dermatologů, nebo dokonce stanovit diagnózu, ale pouze zvýšit dostupnost a rychlost základního screeningu”, uvedl Andre Esteva - jeden z členů univerzitního vědeckého týmu.
Esteva zároveň uvedl, že systém ještě bude vyžadovat dlouhou dobu testování. Ve zdravotnictví by však mohl být v budoucnu využit v celé řadě lékařských oborů.