Opuštěný americký satelit po 60. letech na oběžné začal vysílat záhadné signály!

Věda a technika 13. února 2017 | 09:03 — Lukáš Bauer
Ano, může to opravdu znít jako upoutávka na béčkový sci-fi horor, přesto je ale tato zpráva naprosto pravdivá.
Americký satelit LES1 bylo opuštěn pro svou nestabilitu na oběžné dráze v roce 1967. / Internet

Dávno zapomenutý a opuštěný Americký satelit, který již mnoho let obíhá naši planetu ožil a nyní vysílá zpět k zemi záhadné signály. Vypadá to sice jako opravdová sci-fi záhada, ale není to až tak nevysvětlitelné, jak se na první pohled může zdát.

Podle zprávy deníku The Vintage News, byl satelit zkonstruován americkým institutem MIT, za účelem testování satelitní komunikace a v roce 1965 byl vynesen na oběžnou dráhu. Na orbitu se ho však nikdy nepodařilo úspěšně stabilizovat a po dvou letech marné snahy techniků, byl odepsán jako další kus vesmírného šrotu a ponechán svému osudu.

Satelit s označením LES1 byl jeden z devíti satelitů (LES1 - LES9) z projektu na testování družicové a satelitní komunikace. Neposlušný LES1 však nikdy nechtěl dělat to k čemu byl zkonstruován a po téměř 50. letech nečinnosti opět začal vysílat signál. Stal se tak skvělou atrakcí pro amatérské astronomy z celého světa.

Jak se na to přišlo?

Anglický amatérský astronom zachytil v roce 2013 podivný signál z oběžné dráhy naší planety. Ve spolupráci s dalšími odborníky se o rok později zjistilo, že zvláštní přerušovaný signál, vysílá právě opuštěný satelit LES1. 

Podle vysvětlení odborníků je velmi pravděpodobné, že satelit mohl po nárazu s cizím tělesem začít rotovat a jeho solární panely tak každých několik vteřin dostanou energii na to, aby družice vyslala krátký přerušovaný signál.

Otázkou ale zůstává, proč začal satelit vysílat opět až po tak dlouhé době. Mezi odborníky koluje teorie, že baterie se po tak dlouhé době naprosto rozpadly a zkratovaly tak přívod energie ze solárních panelů přímo k rádiové části. Ta tak nyní vysílá tyto strašidelné signály zpět na zem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu