Světový unikát! Nová naděje v léčbě rakoviny?! Čeští vědci dokázali něco neuvěřitelného!

Věda a technika 10. března 2017 | 05:45 — Lukáš Bauer
Pražská laboratoř vyšlechtila speciální druh prasete, jehož imunitní systém si poradí i s tak závažným onemocněním jako je melanom kůže. Prase se dokonce umí zotavit i když celý jeho organismus je zasažen vzdálenými metastázemi.
Liběchovská mini prasata jsou unikatním experimentálním modelem / ČT

Rok od roku přibývá onemocní rakovinou kůže

V České Republice ročně onemocní různou formou melanomu kůže 2400 lidí a 450 jich zemře. Jedná se o velmi závažné a v pokročilejších stadiích velmi obtížně léčitelné onemocnění, na jehož vzniku se velkou mírou podílí opalování bez ochrany proti ultrafialovému záření. Největší riziko na slunci pak podstupují lidé světlejšího fototypu a jedinci s větším množstvím mateřských znamének. Pražská laboratoř vyšlechtila speciální druh prasete, který by mohl být novou nadějí v léčbě prti zákeřné rakovině kůže.

MeLiM je oficiální označení pro tato speciální Liběchovská prasata, která jsou naprostým světovým unikátem. Miniaturní prasata jsou od narození postižená zhoubným melanomem kůže, který je pro běžný živý organismus včetně člověka smrtelný. Tento roztomilý tvoreček si s ním však dokáže brilantně poradit.

Může za to takzvaná spontánní regrese

Jedná se o schopnost imunitního systému, při dosažení určitého věku, ničit nepřátelské zhoubné buňky. Že se u těchto prasat regrese vyskytuje, se ví už několik let, ale nyní se vědci snaží přijít na to, co ji způsobuje a které části imunitního systému na její vyvolání mají vliv.

„Máme představu, které buňky za tento jev mohou být zodpovědné, ale ty mechanismy jsou velmi složité,“ uvedla Monika Červinková z Laboratoře biologie nádorů.

Likvidaci zhoubných buněk by mohly mít na svědomí mikrobi, žijící v postižené nádorové tkáni. Zda-li se dá schopnost těchto prasat využít pro léčbu melanomu u lidí, však zatím není jisté. Podle odborníků to nelze vyloučit, protože prasečí tkán je velmi podobná té lidské!

„Zaměřujeme se na studium imunologických mechanismů působících během růstu a naopak při spontánním útlumu nádorů. S využitím zvířecích modelů studujeme přirozený nástup protinádorové imunity, i to jak specifickou imunitu a ústup nádorů navodit experimentálně,“ uvedl vědec z Laboratoře biologie nádorů.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hokkaidó: Japonský ráj prašanu pro freeride snowboardisty i lyžaře

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky?...

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Zavřít reklamu