Naděje pro pozůstalé. Dva piloti údajně znají polohu trosek letadla z letu MH370

Věda a technika 03. dubna 2017 | 12:37 — Lukáš Bauer
Před téměř třemi lety záhadně zmizelo letadlo společnosti Malaysia Airlines MH370 s 239 lidmi na palubě. Ani přes tři roky trvající vyšetřování a několik pátracích akcí, se ho dodnes nepodařilo nalézt. Před časem však přišla dvojice pilotů s tvrzením, že znají poměrně přesnou polohu vraku.
Podle pilotů se nachází vrak zhruba 500 mil od původního místa pátrání / Internet

Profesionální piloti Chris Goodfellow a Simon Gunson označili malou oblast v Indickém oceánu, nacházející se asi 800 kilometrů jižně od původní zóny pátrání. Podle nich se právě na tomto místě s největší pravděpodobností nachází vrak záhadně ztraceného letadla MH370.

Jejich tvrzení se údajně opírá o jeden z mála důkazů, které se v honu za MH370 podařilo získat. Jedná se o sérii satelitních snímků, které byly pořízeny během prvních dnů pátrání, na nichž je zachyceno několik bílých objektů pohupujících se na vlnách kolem nově označené oblasti.

Piloti v minulém roce spustili kampaň pojmenovanou Veritas #MH370 od které si slibují, že zvýší zájem veřejnosti o jejich teorii a přiláká některého ze soukromých investorů. Podle Goodfellowa by mělo k nalezení letadla v oblasti této velikosti stačit v přepočtu asi 100 milionů korun.

Goodfellow je velmi ceněným kanadským pilotem, který je jedním z tvůrců teorie zkázy letu MH370, která je dnes považována celosvětově za jedinou možnou příčinu havárie.

Tvrdil, že se letadlo odklonilo z plánované dráhy letu na jih a pokračovalo dokud mu nedošlo palivo. To vše bylo pravděpodobně způsobeno tím, že posádka stroj nemohla ovládat z důvodu poškození řídících prvků vlivem požáru na palubě.

Vyšetřovatelé, kteří pracují pro Australskou vládu, použili právě jeho původní teorii a začali prohledávat obrovské území o rozloze 72 tisíc kilometrů čtverečních. Plocha pátracího území byla stanovena na základě složitých výpočtů, které předpokládaly, že MH370 letěl zhruba 8 hodin.

Australská snaha, která stála kolem 2 miliard korun, bohužel nepřinesla příliš mnoho světla do tohoto záhadného případu. Aktuální vyšetřování bylo podle australských úřadů ukončeno, dokud se neobjeví nové okolnosti, nebo důkazy.

Goodfellow s Gunsonem však pevně věří, že správná oblast je 800 kilometrů jižně od původní oblasti také proto, že její výpočet se opíral převážně o potencionálně nespolehlivá data ze satelitního odpovídače, kterým letoun jednou za určitý interval komunikuje s družicí.

Odborníci také varují, že trosky mohou být ukryty hluboko na dně některého z příkopů, které se v oblasti nacházejí. Největší z nich totiž dosahuje hloubky až 4 kilometrů.

Jediným hmotným důkazem tak v celé záhadě letu MH370 dodnes zůstává úlomek křídla, který se po 500 denní cestě objevil na francouzském ostrově Reunión, vzdáleném od pátrací oblasti několik tisíc kilometrů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kateřina Brožová přiznala, kdo u ní doma šéfuje

Co dělat, pokud vám slunce spálilo trávník. Nezoufejte, dá...

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zavřít reklamu