Další světová hrozba: Všechny pobřežní státy budou mít koncem 21. století vážné problémy!

Věda a technika 29. května 2017 | 10:04 — Lukáš Bauer
Nový výzkum potvrdil, že hladina světových oceánů se zvyšuje třikrát rychleji, než tomu bylo před 25. lety. Vědci také tvrdí, že pobřežním státům v budoucnu hrozí mnohem větší nebezpečí.
Vědci odhalili závažné hrozby plynoucí z globálního oteplování Země / Shutterstock

Zpráva zveřejněná nedávno ve vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Science) uvádí, že hrozby spojené s rostoucí hladinou světových oceánu byly velmi podceňovány.

"Rychlost zvyšování hladiny oceánů je mnohem větší, než se původně předpokládalo," uvedl Sönke Dangendorf, hlavní autor článku a dále pokračoval: „Doufejme, že toto riziko již nebude tolik podceňováno, protože nebezpečí je opravdu vážné“.

Dangendorf z univerzity v Siegenu v Německu spolupracoval s mezinárodním týmem vědců ze Španělska, Francie, Norska a Nizozemska. Vědecký tým zjistili, že hladina oceánů vzrůstala během 20. století průměrně o 1,1 milimetru ročně. To se však výrazně změnilo s nástupem 90. let.

Tempo se stále zrychluje

Mezi roky 1993 a 2012 se hladina oceánů začala rapidně zvyšovat, když dosáhla průměrných hodnot 3,1 milimetru ročně a toto tempo se nadále zrychluje. Pokud by tento trend nadále pokračoval, může se hladina oceánu před koncem 21. století zvednout o více než metr a to už představuje vážné nebezpečí, které navíc není v nedohlednu.

Zvyšování hladiny oceánů bylo již v minulosti vyhodnoceno, jako jeden z nejhorších dopadů globálního oteplování. K tomuto jevu dochází díky skleníkovým plynům, které způsobují zvyšování teploty, následnou expanzi mořské vody a tání ledu. Díky tomu je již dnes řada pobřežních měst, nebo menších ostrovů zaplavena.

Tato studie není rozhodně první svého druhu, ale je zatím jediná, která dokázala zohlednit všechny aspekty provázející globální oteplování. Důvodem k obavám je například značné tání šelfových ledovců a hlavně velkých ledových ploch v posledním desetiletí, které uvolnilo do moře obrovské množství vody. 

„Ukázalo se, že velké ledové plochy mají na zvyšování hladiny oceánů mnohem větší vliv než samotné ledovce, “ uvedl Dangendorf.

Nedávné průzkumy ukázaly, že ledové plochy Grónska a Antarktidy roztály v mnohem větší míře, než se doposud předpokládalo a jejich dopad na hladinu světových oceánů je přibližně 3 krát větší.

Problémy s oblačností a satelitní data varují

Města jako Miami, které jsou již nyní postižena zvyšující se hladinou moře, zažijí v budoucnu pravděpodobně mnohem více pobřežních záplav a silnější bouře, než kdykoliv v jejich historii.

Vědecký tým porovnával historické údaje z přílivových měřidel, které se používaly na sledování hladiny do roku 1992, s přesnějšími satelitními informacemi shromážděnými v uplynulém desetiletí. Satelity schopné monitorovat hladinu moře se totiž začaly používat až počátkem 90. let.

Předpovídat všechny dopady globálního nárůstu hladiny světových oceánů je velmi obtížné. Na základě výpočtů a také závěrů hodnotící zprávy Mezinárodní organizace pro klimatické změny, lze však s jistotou předpokládat, že do roku 2100 hladina stoupne minimálně o jeden metr.

Nehledě na přírodní změny, hrozí tak v budoucnu nebezpečí, plynoucí ze ztráty částí pevninských území některých  pobřežních států. Tímto nebezpečím mohou být například válečné konflikty, ekonomické problémy, nebo jiné civilizační události. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu