Budoucnost Evropy je v ohrožení! Odborníci varují před dramatickými změnami klimatu

Věda a technika 08. srpna 2017 | 18:07 Lukáš Bauer
Odborníci zveřejnili novou studii, která varuje před špatnými časy na evropském kontinentu. Podle nejnovějších výzkumů by totiž mohlo v Evropě již koncem tohoto století umírat vlivem vysokých teplot až 150 tisíc lidí ročně.
Oteplení Evropy způsobí podle odborníků koncem století velké množství ztrát na životech / Shutterstock

Koncem století lze podle vědců na evropském kontinentu očekávat výrazné zvýšení průměrné teploty a s tím spojenou řadu rizik. Například počet přímých obětí spojených s klimatickými změnami by mohl být až padesátkrát vyšší než nyní a činil by tak 99 procent všech úmrtí na starém kontinentu.

Odborníci varují, že pokud se nadále bude dělat tak málo pro snížení emisí skleníkových plynů a nebude se klást důraz na minimalizaci dopadu extrémních meteorologických událostí, bude Evropa brzo čelit vážnému problému.

Z výsledků studie totiž vyplývá, že by se extrémním způsobem mohl zvýšit počet úmrtí přímo spojených s meteorologickými událostmi. Například mezi roky 1981 a 2010 umíralo na půdě Evropy vlivem veder, povodní, sesuvů a jiných událostí v průměru 3000 lidí ročně. V roce 2100 by se tento počet mohl vyšplhat až na číslo 152 tisíc obětí ročně.

Výzkum analyzoval účinky sedmi nejčastějších typů událostí souvisejících s podnebím, jako jsou teplé a studené fronty, požáry, sucho, povodně, vichřice, kontaminace a pobřežní povodně. Studie zohledňuje data z 28 zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu.

Tým vzal záznamy o katastrofách mezi léty 1981 a 2010, tyto informace spojil s předpovědí klimatu v Evropě koncem století a také s předpovědí, jak může populace růst a migrovat. Pokud se k tomuto modelu přidala předpokládaná data o globálním oteplování, tedy asi plus 3 °C do roku 2100, prognóza vývoje klimatu v EU začala být velmi varující.

Někteří specialisté na klimatické změny jsou však ohledně studie poměrně v klidu. „Lidé jsou známí svou přizpůsobivostí. Vše vyřeší daná doba, protože do konce století urazí velký kus cesty také nové technologie, díky kterým se lidé na nové prostředí adaptují,“ uvedl pracovník univerzity v Soulu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Jak se zbavit plísně na okurkách? Nejlépe funguje ošetření...

Jak dosáhnout maximální úrody paprik? Pohnojte je kefírem,...

Zavřít reklamu