Vesmírné vozítko Curiosity svým novým objevem vyvolalo další otázky ohledně života na Marsu
Dnes máme přímé důkazy o přítomnosti vody, ale pro potvrzení života stále chybí alespoň jeden jednobuněčný organismus. Vozítko však nyní přineslo další důkazy, které by mohly přiblížit zodpovězení žhavé otázky.
Vědci, kteří analyzují údaje z Curiosity tvrdí, že vozítko identifikovalo bór v 3,8 miliardy let starém kráteru Gale. Důvodem, proč je nález tak zajímavý, je to, že bór je prvek, který katalyzuje tvorbu ribonukleové kyseliny RNA, jenž je jednovláknovou uhlíkovou kopii DNA, vyskytující se ve všech živých buňkách.
Bór byl identifikován v minerálních žilách síranu vápenatého, což naznačuje, že se v oblasti vyskytovaly v dávných dobách podzemní vody. Vědci tak věří, že minimálně určitá část vody, která byla v kráteru Gale, měla podmínky a složení příznivé pro vznik života.
„Protože bór hraje důležitou roli při vytváření RNA, jednoho ze základních stavebních kamenů života, jeho nález podporuje možnost, že na Marsu někdy život opravdu byl,“ uvedl ve zprávě hlavní výzkumný pracovník Patrick Gasda.
Boráty jsou mostem pro přechod jednoduchých organických molekul k RNA, bez kterého nemůže existovat žádný život. Přítomnost bóru na Marsu tak vědcům říká, že pokud zde byly v minulosti přítomné organické látky, mohlo dojít k chemickým reakcím, které jsou nezbytné pro vznik života.
Doufejme, že se pracovníkům projektu NASA 2020 Mars Rover brzy podaří dostat opět o něco blíže k odpovědím na otázky spojené s mimozemským životem na rudé planetě.