Budou hypersonické zbraně znamenat vyšší pravděpodonost jaderných konfliktů?

Věda a technika 14. října 2017 | 11:19 — Lukáš Bauer
Nová třída pohonných jednotek pro letecké a raketové účely je již několikátým rokem ve vývoji. Tyto špičkové technologie jsou v rukou hlavních světových mocností. Ať už letadlo nebo mezikontinentální střela, vybavena turbínovým motorem s kombinovaným cyklem (TBCC), dokáže dnes letět rychlostí Mach 6, tedy 5x rychlostí zvuku.
Další 2 fotografie v galerii
Díky novým motorům mohou střely dosáhnout rychlosti až 6 machů / Internet

Tato závratná rychlost umožňuje doslova bleskový útok a tento fakt vyvolává v některých odbornících obavy, zda nebude znamenat vyšší pravděpodobnost jaderného konfliktu mezi světovými mocnostmi. Díky rychlosti se kterou dokáže jedna strana na druhou zaútočit, totiž zbývá velice málo času jednak na obranu a v neposlední řadě také na správné rozhodování.

Nová studie agentury Rand Corp varuje, že hypersonické rakety vyvíjené ve Spojených státech, Rusku a Číně jsou navrženy tak, aby hravě překonaly stávající balistické střely a protivzdušné obranné systémy. Tato jedinečná charakteristika letu by tak mohla přinutit světové vlády, aby spouštění jaderných hlavic bylo mnohem jednodušší a viselo tak doslova na vlásku. Tento trend považují někteří analytici za extrémně nebezpečný.

Hypersonické zbraně jsou střelné zbraně odpalované z letadla ve velké nadmořské výšce. Po vypuštění dosáhnou hypersonické rychlosti pomocí takzvaného scramjetu, což je nová třída procesu spalování tryskových motorů. Díky nim se pak bez problémů dostanou na rychlost Mach 5 nebo více.

Takovéto zbraně s extrémně vysokou rychlostí, výrazně snižují obrannou schopnost protivníka. Nebezpečí, které odborníci v těchto zbraních vidí, lze demonstrovat na následujícím příkladu: Předpokládejme, že dvě jaderné mocnosti, nazývejme je třeba Indií a Pákistánem, mají hypersonické a jaderné zbraně. Oba typy zbraní se nacházejí v hlavním městě každé země. Hypersonická střela vypálená z pákistánského hlavního města, Islamabad, se dostanete do indického hlavního města Dillí během pouhých šesti minut.

Podle tohoto scénáře má Indie jen šest minut na to, aby rozhodla, zda je útok skutečný a co s tím udělá předtím, než rakety dopadnou. Prakticky to znamená, že Indie nemá žádný čas a musí se rozhodnout v řádu několika vteřin. Indie se pravděpodobně rozhodne pro bleskovou odvetu a zahájí stejný útok. Ale co když útok je důsledkem selhání systému včasného varování nebo byl spuštěn nedopatřením? Potom byla právě zahájena jaderná válka naprosto zbytečně.

Rand Corp poznamenává, že ačkoli je hypersonický džin již venku z lahve, není pozdě na to, aby tři hlavní mocnosti zapojené do hypersonického výzkumu souhlasily s pravidly, která by těmto nehodám mohla v budoucnu zabránit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu