Sto let starý objev může pomoci v boji proti nebezpečným bakteriím, které jsou odolné proti antibiotikům

Věda a technika 18. října 2017 | 08:25 — Lukáš Bauer
Antibiotická rezistence je fenomén posledních desetiletí. Jedná se o stav, kdy bakterie přestávají reagovat na určité typy antibiotik. Tato hrozba ohrožuje miliony lidí po celém světě a vědci předpokládají, že do roku 2050 bude mít na svědomí více než 10 milionů lidských životů. Změnit tento trend by mohli pomoci takzvané bakteriofágy.
Další 1 fotografie v galerii
V boji proti rezistenci na antibiotika mohou pomoci viry, které napadají bakterie / Shutterstock

Vyvíjet nové druhy antibiotik je pro farmaceutické společnosti stále více obtížné. Mnoho z těchto společností již antibiotika přestala vyrábět, protože jejich výzkum je příliš nákladný. Ty druhy léků, které jsou ve vývoji navíc čelí velké řadě obtíží během procesu, který jim umožní globální aplikaci.

Někteří producenti léku se tak začínají obracet k jiným řešením, včetně těch, které mají ve skutečnosti poměrně dlouhou historii. Jedním z nich je fágová terapie. Léčba je založena na bázi zvláštních typů virů, takzvaných bakteriofágů, které napadají a zabíjejí  bakterie. Těchto virů je na Zemi obrovské množství a byly objeveny již na počátku 20. století. Tyto viry při správné aplikaci představují přírodní a účinný prostředek pro léčbu bakteriálních infekcí.

Fágové metody se dnes běžně používají ve východní Evropě a republikách bývalého Sovětského svazu jako alternativní způsob léčby infekcí, které nemohou být léčeny antibiotiky. Jelikož jsou bakteriofágy programovány pouze pro boj s bakteriemi, nepředstavují při správné diagnóze a aplikaci žádnou hrozbu pro lidský organismus.

Dialogy o schvalovacích procesech již probíhají v několika vedoucích farmaceutických společnostech a zdá se, že se rychle objeví u dalších výrobců léčiv. Zkušební procesy jsou sice na počátku, ale jednoho dne by tato metodika mohla znamenat doslova revoluci na poli antibiotik. Současný trend rezistence bakterií je totiž v podstatě dlouhodobě neřešitelný a neudržitelný problém.

Jedna z vedoucích společností v tomto odvětví pracuje na léčbě založené na bakteriofágu, kterou mohou lékaři použít spolu s konvenčními antibiotiky pro léčbu silných infekcí.

„Investice do výzkumu a vývoje léčebných prostředků pro infekce odolné vůči antibiotikům, včetně tuberkulózy jsou naprosto nezbytné. Pomalu ale jistě se totiž vracíme do doby, kdy nebude existovat účinná ochrana proti některým vážným onemocněním,“ uvedl jeden z vědeckých pracovníků společnosti.

Fágová terapie je tak podle odborníků dostatečně dynamický typ léčby, který má naději velmi brzy zcela nahradit stále méně účinná antibiotika s potenciálem zachránit miliony lidských životů po celém světě.

 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu