Vědci plánují postavit základnu na Měsíci. Konečně objevili vhodné místo

Věda a technika 20. října 2017 | 07:45 Lukáš Bauer
Vědci po mnoho let spekulovali, zda některé temné kráterovité rysy na měsíčním povrchu mohou ve skutečnosti ukrývat vchody do podzemních jeskynních systémů a roklí, vyhloubených v pradávných dobách tekoucí lávou. Nedávný výzkum jejich existenci potvrdil.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci dlouho předpokládali, že se pod povrchem nachází rozsáhlé jeskynní systémy / Internet

Badatelé japonsko–amerického výzkumného týmu tento týden odhalili pomocí gravitačních a radarových údajů nové důkazy, které skutečně dokazují existenci těchto rozsáhlých jeskyní v povrchu Měsíce. V budoucnu by tyto systémy mohly posloužit například pro výstavbu kosmické báze. Jsou totiž jediným vhodným terénem pro stavby v místě, kde neexistuje ochranná atmosféra.

Nový geofyzikální výzkum na snímcích ukazuje několik hlubokých otvorů, které se nachází v blízkosti Marius Hill. Tento měsíční kopec totiž ukrývá lávové průchody, které vědcům mohou nabídnout neporušené prostředí pro výzkum složení Měsíce a v neposlední řadě mohou sloužit jako ideální místo pro vybudování první měsíční báze
V bázích uvnitř těchto velkých jeskyních by lidé byli chráněni před nebezpečnými slunečními paprsky, meteority a dalšími riziky, které přináší absence atmosféry a nízká gravitace.

Lávové rokle pravděpodobně vznikly v dávném období, kdy na Měsíci byla přítomna vulkanická činnost. Tekoucí láva vyhloubila v povrchu Měsíce tyto kanály a když vulkány na Měsíci přestaly být aktivní, zanechaly za sebou obrovské prázdné jeskyně. Nový výzkum také potvrdil, že vyhloubené jeskyně se zdají být dostatečně stabilní proto, aby v nich mohly být vybudovány výzkumné báze.

Vědci z japonské kosmické agentury JAXA analyzovali radarová data z kosmické lodi Selene, která byla speciálně navržena pro studium původu Měsíce a jeho geologické složení. Nový výzkum však ukázal, že tato kosmická sonda je neméně vhodná pro objevování jeskyní v povrchu Měsíce. Radar na její palubě totiž dokáže identifikovat vzorek ozvěny a určit s poměrně velkou přesností jaký typ terénu se v místě nachází. Těchto míst objevila japonská sonda hned několik.

Ujištění vědeckého týmu nastalo však teprve ve chvíli, kdy americká vesmírná agentura NASA pomocí družice Grail identifikovala ve stejných místech deficity v měsíčním povrchu, kde je snížený obsah horniny. Tato sonda však pracuje s jinou technologií, která je založena na rozdílu gravitace v místech s pevným a dutým povrchem.

Kombinací obou typů dat byl mezinárodní tým schopen nejen prokázat přítomnost těchto lávových kráterů, ale i jejich hloubku a výšku. Některé z nich sahají do hloubky až jeden kilometr a na šířku mají ještě o něco více.

Měsíc se tak stává pro astronomy a vědce opět zajímavým místem, protože v těchto prostorech je šance jednak pro jedinečný výzkum a také pro začátek vesmírné kolonizace.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu