Vinou člověka z naší planety postupně mizí velká slaná jezera

Věda a technika 27. října 2017 | 09:52 — Lukáš Bauer
Vypadá to, že svět se z katastrofy Aralského jezera příliš nepoučil. Další slaná jezera po celém světě jsou v ohrožení. Nový výzkum ukazuje stále se zvětšující neblahý vliv člověka na tato přírodní uzavřená slaná moře.
Dalších 5 fotografií v galerii
Tyto vraky v poušti jsou připomínkou katastrofy Aralského jezera, kterou způsobilo hospodaření sovětského svazu / Internet

Slaná jezera, jako je Kaspické moře, Mrtvé moře, Saltonské moře a Velké solné jezero v Utahu, slouží jako bujaré a turisty oblíbené rekreační oblasti. Tyto oblasti jsou také zdrojem celé řady minerálů pro komerční a průmyslové využití. V neposlední řadě jsou rovněž domovem mnoha druhů živočichů a mořských ptáků.

Slaná jezera po celém světě již mnoho let po všech těchto stránkách upadají v důsledku výrazného úbytku vody. Díky těmto úbytkům se postupně stávají natolik slanými, že z nich pomalu ale jistě mizí veškerý život. To vše se děje v důsledku nadměrného odčerpávání vody z těchto oblastí převážně pro zemědělské účely.

Zatímco ekonomický přínos ze získávání vody těchto jezer pro zemědělství je velmi zřejmý, tak náklady, které v souvislostí s destrukcí těchto oblastí vznikají nebo v budoucnu vzniknou, už tak zřejmé nejsou. Již dnes je však jisté, že ekonomické problémy tyto oblasti provází a v budoucnu se mohou objevit další finanční a ekologické dopady této činnosti.

Například klesající hladina jezer na některých místech způsobuje nepřístupnost pro těžbu nerostů v důsledku nestabilních břehu. Tato činnost také způsobuje pozvolný kolaps rekreačních aktivit, cestovního ruchu, rybolovu a ekosystémů, protože druhy, které v oblastech žijí, nemohou tolerovat rostoucí množství soli.

Zdaleka největším problémem je to, že jakmile vodní plochy vyschnou, začnou se z nich šířit jemné částice prachu, které mají velmi negativní vliv na zemědělství a způsobují řadu závažných zdravotních problémů, jako je astma, infekce plic a další respirační onemocnění. Tyto problémy se ve velké míře objevily například v blízkosti Saltonského moře v Kalifornii nebo u Velkého solného jezera v Utahu.

Pro zachování solných jezer a jejich ekosystémů je možné použít dvojí strategii. Tou první je jejich přehrazení a úprava břehů, aby se zmenšily a byly hlubší. Tento systém umožňuje určitým způsobem také kontrolovat stabilitu vodní plochy a zabraňovat přesolení. Druhou možností je do nich vpouštět více vody. O tomto řešení se uvažuje v případě Mrtvého moře.

Pokud se podaří tyto projekty obnovy na slaných jezerech brzo prosadit, je možné odvrátit katastrofu, kterou způsobil bývalý Sovětský svaz v případě Aralského jezera, kde je dnes naprosto mrtvá a neobyvatelná krajina.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu