Na severu Čech se rozrůstá populace vlků. Vědci se domnívají, že se usadili také v Lužických horách
Důkazy o pohybu psovitých šelem v Lužických horách se podařilo získat náhodou pracovníkovi v terénu Janu Šmídovi, který objevil vlčí stopy a také trus psovité šelmy. Trus byl odeslán na analýzu DNA pro potvrzení jeho nálezu.
Podle experta Hnutí Duha na velké šelmy Miroslava Kutala je ale u vzorků trusu úspěšnost zjištění DNA jen kolem padesáti až šedesáti procent. Objevené stopy však odpovídají charakteristickému pohybu vlka, který na rozdíl od psa ve sněhu nechává velmi úhlednou přímku. V terénu jsou také rozmístěné fotopasti, které by mohly výskyt šelmy potvrdit.
Experti se domnívají, že jde minimálně o dvojici vlků, která možná zabloudila z ostatních oblastí, anebo se může jednat o pár, který hledá své budoucí teritorium. Existuje ale také možnost, že vlci přišli do Čech z Německa, kde žije velká populace vlků. Tyto psovité šelmy jsou totiž proslulé tím, že dokáží během velmi krátké doby urazit i několik desítek kilometrů.
Přestože byli vlci na území České republiky vyhubeni počátkem dvacátého století, v krajině mohou být velmi prospěšní, zejména při regulaci přemnožené zvěře a nemocné zvěře. Vlci si totiž jako svou kořist často vybírají starší, zraněné nebo nemocné jedince. Mezi jejich kořist patří divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Návrat vlků má ale také svou stinnou stránku, protože působí nemalé škody chovatelům, kterým vlčí smečky zabíjí hospodářská zvířata.
Odborníci ale tvrdí, že obavy z vlka nejsou na místě. Jedná se o velice plaché zvíře a spatřit ho v přírodě je veliká vzácnost. Na našem území má vlk dostatek potravy, a proto je pravděpodobnost útoku na člověka velmi malá.
Na našem území žije již několik smeček vlků a každým rokem se rodí nová vlčata. Již dříve byl potvrzen výskyt vlků například v Ralsku, na Broumovsku, ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách a také na Šumavě. Jejich populace a oblasti, které osídlují, jsou evidovány od roku 2014. V tomto roce se v okolí Máchova jezera narodila první vlčata a odborníci předpokládají, že se od té doby mohly narodit až tři desítky mladých vlků.
Návrat původních živočichů je vždy dobrou zprávou, stejně jako když vědci objeví druhy, které léta nikdo nespatřil nebo byly prohlášeny za vyhynulé. Nedávno byl objeven jeden z nejvzácnějších živočichů na světě u pobřeží Tanzánie (čtěte: Jeden z nejvzácnějších živočichů na Zemi byl objeven v Tanzánii).