Farmáři na Borneu ve velkém zabíjí orangutany. Hrozí jim stejný osud jako africkým nosorožcům?

Věda a technika 17. února 2018 | 10:41 — Robert Bureš
Díky výzkumu orangutanů na třetím největším ostrově světa Borneu vědci zjistili, že jejich zabíjení probíhá v mnohem větším rozsahu, než předpokládali. Orangutani totiž působí místním farmářům nemalé škody a ti se jim mstí. Vědci se obávají o jejich budoucnost, za poslední roky jich totiž farmáři zabili desetitisíce.
Další 3 fotografie v galerii
Orangutanů na Borneu stále ubývá / Pixabay

Odborníci jsou velmi znepokojeni novým zjištěním ohledně masového vybíjení orangutanů na ostrově Borneo. V posledních letech lidskou aktivitou na Borneu uhynulo nejméně sto tisíc orangutanů. Toto zjištění znamená velký problém, protože orangutanům ubývá prales a dostávají se do konfliktu s místními lidmi, který nemohou vyhrát.

Za značným úbytkem lesních primátů je podle vědců několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je kácení pralesů kvůli plantážím s palmovým olejem. Nová studie ale varuje, že orangutani mizí i z pralesa, což naznačuje, že jsou zabíjeni místními lidmi.

Vědecká práce Marie Voigtové uvádí, že nejčastějším důvodem zabíjení orangutana, což v překladu znamená „lesní člověk“, je pouhá msta, protože tyto opice nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí. Místní farmáři je nemají v lásce kvůli škodám, které působí na jejich hospodářství. Opice často vycházejí z lesa a jdou se přiživit na lidských farmách.

„Neočekávali jsme, že úbytek populace orangutanů z pralesů je tak obrovský. Podle studie je vidět, že se jedná o nezanedbatelný problém. Zvířata se dostávají do přímého boje s lidmi, který nemohou vyhrát, protože je lidé zabijí,“ uvedl pro BBC profesor Serge Wich.

Na světě v současné době žije přibližně 14 tisíc sumaterských orangutanů a 55 tisíc bornejských. Díky nadměrné spotřebě levného palmového oleje se jejich domovská oblast v podobě zdejších deštných pralesů výrazně ztenčuje a populace orangutanů stále ubývá.

Tomuto nebezpečnému trendu mohou podle profesora Wiche zabránit pouze indonéští a malajsijští vůdci, kteří by měli vybíjení orangutanů tvrdě postihovat. Přestože se ničení pralesů v loňském roce na Borneu zpomalilo, jsou káceny stále ve velké míře a vědci odhadují, že populace orangutanů by během 35 let mohla klesnout až o 40 tisíc jedinců.

Dnes se věnuje úbytku zvířecích druhů ve světě velká pozornost, a přestože ne vždy je spolupráce s vládami zejména v afrických nebo asijských zemích jednoduchá, v mnohém lze vybíjení zvířat předcházet. Ne vždy tomu tak ale bylo, jak je vidět například na smutném osudu afrického severního nosorožce bílého (čtěte: Čeští vědci se pokusí o poslední záchranu vzácného tvora. V případě neúspěchu navždy zmizí z naší planety), který je dnes prakticky považován za vyhynulého.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu