Na Mezinárodní vesmírné stanici přibude unikátní robot. Takzvaný levitující mozek

Věda a technika 05. března 2018 | 09:18 — Lukáš Bauer
Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uvítá nového člena. Bude jím 3D tiskárnou vytištěné inteligentní zařízení, které je přezdíváno plovoucím mozkem. Umělá inteligence bude posádce pomáhat s celou řadou úkonů.
Robot vybavený umělou inteligencí se bude vznášet na palubě ISS / Internet

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude již brzy vybavena unikátním zařízením s názvem CIMON (Crew Interactive Mobile Companion), což v překladu znamená „mobilní interaktivní společník posádky“.

Robotická jednotka vybavená pokročilou umělou inteligencí byla navržena společností Airbus ve spolupráci s IBM. Umělá inteligence je umístěna do sférického krytu, který je navržen tak, aby se mohl kontrolovaně vznášet v prostředí mikrogravitace vesmíru. Zařízení je vybaveno velkým displejem pro zobrazování dat a hlasovou jednotkou pro jejich verbální interpretaci.

Inteligentní robot by po svém pilotním provozu mohl v budoucnu hrát klíčovou roli v podpoře astronautů na ISS. Posádce může pomoci s řešením některých běžných úkolů, zejména v oblasti zpracovávání a zobrazování diagnostických dat. Jeho neuronová síť, tedy počítačový systém, který funguje jako lidský mozek, by mohl časem řešit i mnohem složitější úkony.

CIMON váží asi pět kilogramů a v současné době je „trénován“ astronautem Alexandrem Gerstem, který zastupoval Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) na ISS od května do listopadu 2014. Při své další návštěvě od června do října letošního roku by s sebou měl Gerst na ISS již vycvičeného CIMONa přivézt.

Na přípravě umělé inteligence pro cestu do vesmíru pracuje od roku 2016 tým 50 techniků, kteří ji vybavili spoustou dat o ISS, aby se robot mohl v ISS orientovat a volně pohybovat. Zařízení je vytištěno pomocí 3D tiskárny z plastových a kovových částí.

Mezinárodní vesmírná stanice je velice důležitým vesmírným zařízením, uvnitř kterého pracuje řada astronautů na nejrůznějších výzkumech. Koncem ledna tento mezinárodní projekt, na jehož provozu se podílí řada vesmírných agentur, oslavil své dvacáté výročí (Čtěte: Mezinárodní vesmírná stanice slaví dvacet let na oběžné dráze).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Fialovi se postavil silný nepřítel

Dokonale čistý záchod můžete mít i díky česneku. Jde o...

Při vybírání podlahy v dřevostavbách dbejte na tepelnou i...

Několik tipů, jak bezchybně a za pár minut vyčistit...

Jak nádherně provonět domácnost. Zkuste trik s aviváží,...

Meteostanice se doma hodí. Jakou ale vybrat? Dělí se na dva...

Další trendy v bytovém designu roku 2022: Multifunční...

Zavřít reklamu