NASA buduje vesmírnou ponorku. Bude zkoumat hlubiny vzdálených světů

Věda a technika 17. března 2018 | 12:31 — Lukáš Bauer
Americká NASA se rozhodla zrealizovat unikátní a ambiciózní projekt. Do vesmíru chce vyslat první kosmickou ponorku, která by se měla ponořit do hlubin oceánu na Saturnově měsíci Titanu. Drsné podmínky tamního moře budou vyžadovat zcela jiné pojetí konstrukce, než jsme zvyklí u pozemských ponorek.
Další 3 fotografie v galerii
Vesmírná ponorka bude zkoumat hlubiny oceánů Titanu / Internet

Krakenské moře je největším mořem Saturnova měsíce Titanu, který je také jediným tělesem slunečního systému, na jehož povrchu se jednoznačně prokázala existence kapalinových struktur. Jeho oceány jsou složeny převážně z metanu a etanu.

Americká NASA chce v roce 2038 vyslat na toto exotické místo v polární oblasti vzdáleného měsíce robotickou misi s ponorkou na palubě. Pokud se NASA tento záměr podaří, bude se jednat o vůbec první průzkum pod povrchem vesmírného tělesa v historii.

Titan je vzdálen v průměru téměř 1,5 miliardy kilometrů, takže signály odtud putují na Zemi 1,5 hodiny. Má však velice hustou atmosféru, složenou podobně jako u nás převážně z dusíku, a právě tím se vymyká z běžných poměrů na tělesech sluneční soustavy. Průzkum jeho oceánu by tedy mohl přinést velice cenné vědecké poznatky.

Výzkumní pracovníci z Washingtonské státní univerzity proto NASA budou pomáhat se simulací prostředí, které vládne v mořích Titanu ve speciální testovací komoře. Díky tomuto zařízení budou pracovníci moci ověřit, zda bude vůbec ponorka schopna se v takovém prostředí efektivně pohybovat.

Technologické plány autonomní ponorky zahrnují jakousi obří „komunikační ploutev,“ díky které by mohla komunikovat se Zemí navzdory obrovské vzdálenosti. Šest metrů dlouhé plavidlo by také mělo využívat speciální systém přečerpávání kapaliny pro klesání a vynoření.

Vesmírná ponorka bude vybavena celou řadou meteorologických a vědeckých nástrojů, aby mohla efektivně analyzovat zdejší prostředí. Samozřejmostí budou také sonarová mapovací zařízení pro co nejlepší zobrazení toho, co se ukrývá pod povrchem Titanových moří.

Samotná mise bude však extrémně náročná a je zatím otázkou zda se inženýrům podaří dostat stroj až pod hladinu moře, na cestě totiž čeká celá řada vážných překážek. Životnost projektu bude také neustále vyhodnocována na základě dat, která budou nejdříve muset vědci ověřit pomocí následovníka vesmírné sondy Cassini (čtěte: Data z již neexistující sondy Cassini odhalila zvláštní podobu Země s měsícem obíhajícím Jupiter).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v dokonalém ráji

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu