Čínský vesmírný palác se zřítil do oceánu. Většina stanice shořela v atmosféře
Číňané již dříve uvedli, že kosmické zařízení by mělo vstoupit do atmosféry mezi 2:11 a 3:33 SELČ nad jižním Atlantikem poblíž Sao Paula. Čínské úřady také ubezpečovaly veřejnost, že trosky dopadnou do oceánu a na pevnině tedy nehrozí žádné nebezpečí.
Téměř celá 8,5tunová stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, byla podle čínského vesmírného úřadu zničena při vstupu do atmosféry. Rozdíl oproti předpokladům byl pouze v čase, stanice totiž sestoupila z oběžné dráhy o něco dříve.
Stanice Tchien-kung 1 je mezi padesáti největšími objekty, které se nekontrolovatelně zřítily k zemi. Čína původně chystala její kontrolovaný návrat, ale v březnu 2016 náhle oznámila, že stanice přestala reagovat na pokyny řízení a bylo spojení kompletně ztraceno. Toto tvrzení se nedávno snažil vyvrátit čínský inženýr (čtěte: Čína tvrdí, že má vesmírnou stanici Tiangong-1 pod kontrolu a může ovlivnit místo jejího dopadu).
Podle odborníků zhruba 90 procent Tchien-kungu 1 shořelo v atmosféře a na povrch se dostaly jen malé částečky. Zbytek, tedy těch deset procent, které zasáhly Zemi, vážilo asi 700 až 800 kilogramů. Jeho části spadly do moře zhruba sto kilometrů severozápadně od ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii.
Původně měla být stanice vyřazena z provozu v roce 2013, ale mise byla opakovaně prodlužována. Díky ní mohli Číňané provádět experimenty, které jsou součástí ambiciózního čínského vesmírného programu. Jeho cílem je umístit na oběžnou dráhu kosmickou stanici se stálou posádkou do roku 2023.