Vědci vyvinuli nový druh betonu. Může znamenat revoluci ve stavebnictví
Nově objevený způsob výroby betonu je založen na jednom z nejpevnějších materiálů na světě, kterým je grafen. Tvoří ho určité uspořádání atomů uhlíku ve velmi tenkých vrstvách. Nový stavební materiál dostal názvev graphcrete, tedy „grafetón“.
Základem Grafetónu je tradičního beton. Vědci však již v prvních fázích jeho výroby do směsi přimíchají grafen, čímž se změní nejen jeho chemické složení na nanoskopické úrovni, ale také jeho vlastnosti.
V porovnání s běžnou betonovu směsí má pevnost tlaku vyšší o 146 procent a v ohybu o 80 procent. Podle jeho tvůrců může být například využit jako alternativní materiál pro problematické části výškových budov.
Jako velkou výhodou nového materiálu vědci uvádějí také velice nízkou zátěž životního prostředí. Grafen totiž snižuje množství potřebného výrobního materiálu na metr krychlový, a proto se při výrobě grafetónu vyprodukuje méně emisí.
Materiál také vyniká tím, že velice dobře odolává průsakům vody, hodí se tedy na spodní části staveb, nebo pro výstavbu v záplavových oblastech. Využití grafenu je stále častější, přitom tento materiál byl vyroben teprve nedávno (čtěte: Nově vyvinutý materiál je tenký a přitom tak pevný, že zastaví i kulku. Kde všude se plánuje jeho využití).