Vědci zjistili, že Pluto mohlo vzniknout z více než miliardy komet

Věda a technika 26. května 2018 | 14:20 — Lukáš Bauer
Drobné těleso Pluto na samém okraji naší soustavy bylo dříve považováno za planetu, později ale vědci rozhodli, že charaketeristiky planety nesplňuje a zařadili ho do mnoha ledových objektů, které se v jeho okolí vyskytují. Nynější výzkum ukázal, že tato planetka mohla vzniknout z více než miliardy komet.
Pluto již dvanáct let není považováno za planetu / Shutterstock

Nejnovější vědecký výzkum naznačuje, že za vznikem trpasličí planety Pluto je nejspíše obrovské množství komet. Data z přístrojů sondy New Horizons totiž ukázala detailnější složení povrchu Pluta. Zaměřili se přitom na známou ledovcovou oblast v centru planety.

Data, která o Plutu získali z průletu sondy New Horizons v roce 2015, porovnali s údaji z mise Rosetta, která jako první zblízka zkoumala kometu 67P. Díky tomu vědci objevili zajímavý soulad mezi odhadovaným množstvím dusíku uvnitř pozorovaného ledovce a množstvím, které by se dalo očekávat, pokud by Pluto vzniklo seskupením zhruba miliardy komet nebo jiných objektů Kuiperova pásu s podobným chemickým složením, jako má kometa 67P.

Vědci zjišťovali pouze to, kolik dusíku je stále na Plutu. Chtěli vědět, zda tato těkavá látka získaná z komet mohla unikat do ovzduší a nakonec do vesmíru. Výzkum naznačuje, že počáteční chemické složení Pluta, získané z komet, bylo chemicky upravené kapalnou vodou, možná i v podpovrchovém oceánu. O tom, že Pluto může mít pod zamrzlým povrchem oceán, experti mluvili již v roce 2016.

Původ Pluta však stále není zcela uzavřen. Ačkoli vědci představili nový model obrovské komety, zkoumali i jiný model jeho vzniku. Alternativní teorie zase tvrdí, že Pluto se mohlo zformovat z ledů s extrémně nízkou teplotou, které měly chemické složení blízké složení našeho Slunce.

Tuto dříve devátou planetu naší soustavy možná v budoucnu nahradí jiný svět, který vědci znají zatím pouze v teoretické podobě. Pravěpodobnost teorie o deváté planetě však každým rokem roste. Nedávno vědci objevili také velice podivnou planetu v jiné soustavě (čtěte: Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový premiér zhodnotil situaci v Česku. Držte nám palce, prosí občany

Tmavé skvrny u oken neznačí nic dobrého. Zasáhněte včas,...

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak uklidit celý...

Vymalujte strop jako profesionál, aniž byste postříkali sebe...

Ucpané a zapáchající odpady. Vyřešte tento problém za pár...

První adventní víkend je tady. Připravte svůj domov včas na...

Rozdíly v péči o kuchyňská prkénka jsou obrovské....

Zavřít reklamu