Genetický výzkum potvrdil legendy o původu dávné indiánské civilizace
Vědci z jihoamerického Peru díky genetickému výzkumu přišli na to, že dávné legendy popisující vznik Incké říše jsou založeny na skutečnosti. Kdysi nejmocnější civilizace původních obyvatel amerického kontinentu obývala území hned několika států Jižní Ameriky.
Dávná Incká říše se nacházela v hornatých částech Argentiny, Bolívie, Ekvádoru, Chile, Peru a Kolumbie. V dobách největšího rozkvětu měla více než deset milionů obyvatel, jimž vládli panovníci z Cusca. Jejich nadvláda nad regionem trvala déle než 200 let. Existenci této vyspělé civilizace ukončili později španělští dobyvatelé.
Vědci vystopovali DNA Inků podle genů jejich potomků, tedy současných obyvatel Peru. Za výzkumem stojí dvojice vědců Ricardo Fujita a Jose Sandoval z univerzity v Limě. Oba byli dlouhá léta fascinováni inckou kulturou a rozhodli se jít po stopách jejího vzniku, přičemž hlavním cílem jejich práce bylo zjistit, jestli měli Inkové nějakého společného předka.
V rámci výzkumu vědci odebrali mnoho vzorků DNA od lidí, kteří žijí v oblastech, kde se říše Inků v minulosti nacházela a došli k závěru, že dávné legendy jsou založeny na pravdě. Díky množství genetických důkazů vědci vytvořili genetický rodokmen Inků a zachytili také geny podobné těm, které měla incká šlechta.
Autoři studie nepokládají svůj výzkum za ukončený – naopak je pro ně jen odrazovým můstkem pro další práci. Nyní by se chtěli vydat ještě hlouběji do minulosti a rádi by testovali DNA například z mumií a dalších artefaktů, aby tak vytvořili nejlepší obrázek o obyvatelích předkolumbovské Jižní Ameriky.
Z podobné genetické analýzy vědci nedávno zjistili zásadní skutečnosti ohledně příchodu prvních obyvatel na americký kontinent, kteří tvořili základy všech pozdějších civilizací včetně Incké říše (čtěte: Analýza pradávné DNA odhalila zcela neznámý kmen původních obyvatel amerického kontinentu).