V Číně byly objeveny stopy prvních živočichů s končetinami. Stářím půl miliardy přepisují současné záznamy
Nejnovější objev čínských paleontologů může pomoci objasnit, kterým tvorům se na naší planetě jako prvním vyvinuly skutečné končetiny. V horách totiž našli dosud nejstarší otisky končetin z takzvaného Kambrického období před Kambrickým třeskem, tedy z doby před 541 - 510 miliony let.
V těchto raných dobách se po Zemi velmi rychle šířily nejrůznější mnohobuněčné organizmy. Otisky, které vědci objevili v údolí řeky Jang-c’-ťiang, jsou tak prvním důkazem, že tvorové s končetinami běhali po Zemi dřívem, než se doposud experti domnívali.
Vědci zatím nedokáží určit, jak mohl miniaturní živočich vypadat, ani zda měl jeden nebo více párů končetin. Jednotlivé otisky stop od sebe dělí jen několik milimetrů a připomínají dvě souběžné tečkované řady.
“Je velmi důležité vědět, kdy a jakým tvorům se se první končetiny vyvinuly, protože nám to může pomoci přesněji zjistit kdy a také jakým způsobem se začala zvířata přizpůsobovat životu na pevnině,“ uvedl ve studii profesor Šu-chaj Siao.
V okolí naleziště se vědcům nepodařilo najít žádné další zkamenělé pozůstatky či jiné stopy, které by o malém živočichovi napovídaly více. Ze stop však usoudili, že byl tvor osově souměrný. Zdá se také, že stopy vedou k zahrabané skrýši, takže tvor se mohl pravidelně zahrabávat a hledat tak i potravu (čtěte: Vědci objevili nejstaršího savce, dávného příbuzného lidí a velryb).