Experti se vrátili po více než 70 letech na místo, kde se testovaly jaderné bomby. Průzkum ukázal zajímavá zjištění
Americká armáda otestovala na atolu Bikini desítky jaderných bomb, přičemž některé z nich vybuchovaly pod hladinou moře. Obrovský atomový hřib je z fotografií pořízených na místě dobře známý, ale co se ukrývá pod hladinou, vědci dosud nevěděli.
Atol Bikini byl vybrán jako místo pro testování jaderných zbraní především proto, že je velice vzdálen od zbytku světa, ale také kvůli vhodnému tvaru ostrova. Podle ostrova byly pojmenovány také dámské plavky, protože módní přehlídka, na které byly představeny, proběhla pouhé čtyři dny po jaderné explozi.
V dubnu 1946 Američané zahájili operaci Crossroads, během které byly uskutečněny dva testy atomových pum o síle 21 kilotun TNT, které byly umístěny v hloubce 27 metrů pod hladinou moře. Během výbuchu bylo do vzduchu vymrštěno přibližně dva miliony tun vody a korálů z mořského dna.
Vědci se nyní po letech na místo vrátili, aby se přesvědčili, jak to na místě výbuchu vypadá dnes. Podle pořízených snímků je kráter po výbuchu stále viditelný, ale z velké části je již pokryt usazeninami. Kráter má zajímavý tvar, který připomíná okvětní lístky a všechen materiál vyvržený do vzduchu se postupně vrátil na své místo.
Cílem výzkumu je hlavně zjištění dopadů atomové exploze na přírodu a schopnost obnovy prostředí zasaženého radioaktivitou. Díky tomu vědci například zjistili, že radiace v oblasti už výrazně poklesla. Návrat života však komplikuje několik vraků lodí, ze kterých stále uniká palivo.
Během let 1946 až 1958 Američané na atolu Bikini uskutečnili 22 testů atomových bomb, přičemž několik výbuchů mělo ukázat, co udělá atomová exploze s vojenskými plavidly. U atolu tedy leží i několik vraků lodí, které musely být na zkoušky připraveny včetně munice a paliva, které nyní stále uniká do moře. Dále čtěte: ()