Vědci objevili záhadný organismus. Nebezpečná houba může způsobit velice vážné problémy

Věda a technika 19. března 2021 | 08:34 — Lukáš Bauer
Na vzdálených Andamanských ostrovech byl objeven nebezpečný multirezistentní organismus, který se záhadně objevil v roce 2009 v nemocnicích v Japonsku. Za velice krátkou dobu se rozšířil po celém světě, kde se však vzal v divoké přírodě, vědci netuší. Houba Candida auris nebyla ve volné přírodě dosud nikdy pozorována.
Další 3 fotografie v galerii
Patogenní houby mohou představovat vážné nebezpečí / Depositphotos

Vědce překvapil nedávný objev velice odolného organismu Candida auris na pláži na vzdáleném souostroví. Tento druh houby byl poprvé objeven v Japonsku v roce 2009 a od té doby se rozšířil po nemocnicích prakticky po celém světě. Tato nebezpečná houba může způsobit velice vážné problémy zejména lidem s oslabenou imunitou a je navíc rezistentní vůči většině fungicidních léků.

Vědecká zjištění zveřejněná v tomto týdnu v časopise mBio tak mohou poskytnout důležité informace o původu tohoto nebezpečného organismu, který se před deseti lety náhle objevil a rozšířil po světě. Dodnes je totiž jeho původ pro vědce velkou záhadou.

Candida auris je houba, která byla poprvé odhalena v roce 2009 u pacienta v japonské nemocnici. Stejný druh houby byl za záhadných okolností objeven přibližně ve stejnou dobu v nemocnicích na třech dalších kontinentech.

Nebezpečný organismus

Tento druh mikroorganismu může způsobit vážné infekce krevního řečiště převážně u pacientů, kteří leží delší dobu v nemocnicích a mají oslabenou imunitu. Typicky se může jednat o pacienty s plicní ventilací. Tyto infekce jsou jen velice obtížně léčitelné, protože organismus je prakticky imunní proti většině fungicidních přípravků.

Dokáže také velice dlouhou dobu přežívat na většině povrchů, a proto je pro lékaře v nemocnicích skutečnou noční můrou. Přestože byly například v rostlinách již dříve zjištěny příbuzné kmeny této houby, druh Candida auris nebyl v přírodě nikdy pozorován. Pravděpodobnou příčinou přenosu na člověka bude podle vědů právě vysoká adaptivní schopnost tohoto organismu, který se přizpůsobil teplotě lidského těla, která byla pro příbuzné mikroorganismy příliš vysoká.

Z ostrova do celého světa

Vědci pod vedením Dr. Anuradha Chowdhary, lékaře mykologa na indické univerzitě v Dillí, analyzovali vzorky půdy a vody shromážděné z osmi lokalit kolem Andamanských ostrovů, vzdáleného tropického souostroví mezi Indií a Myanmarem. Ve dvou lokalitách se jim podařilo izolovat vzorky Candida auris. Podařilo se jim objevit také vzorek, který byl vysoce odolný proti lékům a dobře se rozmnožoval při vysokých teplotách, což vede vědce k názoru, že se mohl do světa rozšířit právě z Andamanských ostrovů. Dále čtěte: (Koronavirus se nepozorovaně šířil po světě již v loňském roce. Nyní je ve fázi adaptace na lidského hostitele).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Klid před bouří. Experti odhalili, co nás čeká na podzim

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Zavřít reklamu