Vědci objevili záhadný organismus. Nebezpečná houba může způsobit velice vážné problémy

Věda a technika 19. března 2021 | 08:34 — Lukáš Bauer
Na vzdálených Andamanských ostrovech byl objeven nebezpečný multirezistentní organismus, který se záhadně objevil v roce 2009 v nemocnicích v Japonsku. Za velice krátkou dobu se rozšířil po celém světě, kde se však vzal v divoké přírodě, vědci netuší. Houba Candida auris nebyla ve volné přírodě dosud nikdy pozorována.
Další 3 fotografie v galerii
Patogenní houby mohou představovat vážné nebezpečí / Depositphotos

Vědce překvapil nedávný objev velice odolného organismu Candida auris na pláži na vzdáleném souostroví. Tento druh houby byl poprvé objeven v Japonsku v roce 2009 a od té doby se rozšířil po nemocnicích prakticky po celém světě. Tato nebezpečná houba může způsobit velice vážné problémy zejména lidem s oslabenou imunitou a je navíc rezistentní vůči většině fungicidních léků.

Vědecká zjištění zveřejněná v tomto týdnu v časopise mBio tak mohou poskytnout důležité informace o původu tohoto nebezpečného organismu, který se před deseti lety náhle objevil a rozšířil po světě. Dodnes je totiž jeho původ pro vědce velkou záhadou.

Candida auris je houba, která byla poprvé odhalena v roce 2009 u pacienta v japonské nemocnici. Stejný druh houby byl za záhadných okolností objeven přibližně ve stejnou dobu v nemocnicích na třech dalších kontinentech.

Nebezpečný organismus

Tento druh mikroorganismu může způsobit vážné infekce krevního řečiště převážně u pacientů, kteří leží delší dobu v nemocnicích a mají oslabenou imunitu. Typicky se může jednat o pacienty s plicní ventilací. Tyto infekce jsou jen velice obtížně léčitelné, protože organismus je prakticky imunní proti většině fungicidních přípravků.

Dokáže také velice dlouhou dobu přežívat na většině povrchů, a proto je pro lékaře v nemocnicích skutečnou noční můrou. Přestože byly například v rostlinách již dříve zjištěny příbuzné kmeny této houby, druh Candida auris nebyl v přírodě nikdy pozorován. Pravděpodobnou příčinou přenosu na člověka bude podle vědů právě vysoká adaptivní schopnost tohoto organismu, který se přizpůsobil teplotě lidského těla, která byla pro příbuzné mikroorganismy příliš vysoká.

Z ostrova do celého světa

Vědci pod vedením Dr. Anuradha Chowdhary, lékaře mykologa na indické univerzitě v Dillí, analyzovali vzorky půdy a vody shromážděné z osmi lokalit kolem Andamanských ostrovů, vzdáleného tropického souostroví mezi Indií a Myanmarem. Ve dvou lokalitách se jim podařilo izolovat vzorky Candida auris. Podařilo se jim objevit také vzorek, který byl vysoce odolný proti lékům a dobře se rozmnožoval při vysokých teplotách, což vede vědce k názoru, že se mohl do světa rozšířit právě z Andamanských ostrovů. Dále čtěte: (Koronavirus se nepozorovaně šířil po světě již v loňském roce. Nyní je ve fázi adaptace na lidského hostitele).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Ana de Armas šla k hrobu Marilyn Monroe, aby získala svolení k natáčení filmu Blonde

Olivový olej jako pomocník v domácnosti a na zahradě:...

Co pomůže k vytvoření útulného domova? Vsaďte na teplé...

Péče o dřevěný zahradní nábytek: Jak jej po létě...

Jak se zbavit plísně jednou provždy. Je nutné dostat se do co...

Posuňte úklid koupelny na novou úroveň. Používání...

Lidé se dopouští během péče o vodu v bazénu několika...

Zavřít reklamu