Sebevražedné drony Switchblade míří bránit Ukrajinu. Zaměřený cíl nemá šanci uniknout

Vojenství 20. března 2022 | 13:43 — Lukáš Bauer
V uplynulém týdnu se Spojené státy nechaly slyšet, že poskytnou bránícím se Ukrajincům další vojenskou pomoc v hodnotě stovek milionů dolarů. Mezi zbraněmi, které od USA ukrajinská armáda obdrží, je také legenda s názvem Switchblade. Tento kamikadze dron se osvědčil v Afghánistánu a nyní bude ničit vojenské cíle při obraně Ukrajiny před invazivními ruskými vojsky.
Další 1 fotografie v galerii
Drony Switchblade mohou ničit cíle až na vzdálenost čtyřiceti kilometrů / AeroVironment / volný zdroj foto

Americké kamikadze drony Switchblade poprvé získaly své renomé během konfliktu v Afghánistánu, kde se osvědčily jako vynikající a přesná zbraň. Spojené státy nyní vydaly prohlášení, ve kterém přislíbily tyto drony ukrajinské armádě jako pomoc při obraně svého území před ruskými vojsky. Přibližně stovka sebevražedných dronů má být součástí širší vojenské pomoci v hodnotě až 800 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Americká technologie Switchblade se na první pohled příliš neliší od běžně využívaných komerčních dronů - stroj je tedy dostatečně malý na to, aby se vešel do běžného zavazadla. A právě v tom spočívá jeho taktické použití, protože tuto velice efektivní zbraň může voják přenášet na velkou vzdálenost a kdykoliv ji použít k útoku. Celý systém váží okolo dvou a půl kilogramu.

Snadné a rychlé použití

K jeho vypuštění slouží odpalovací trubice, která ho vynese do požadované výšky odkud pak dron pokračuje až stokilometrovou rychlostí po své ose. Zbraňový systém je vybaven velice přesnými kamerami a navigačním systémem, který mu umožňuje s nebývalou přesností zasáhnout střemhlavým letem zaměřený cíl. Na rozdíl od konvenčních zbraní však může operátor útok kdykoliv přerušit a přesměrovat dron na jiný cíl.

Existují dvě verze této zbraně v podobě Switchblade 300 a větší Switchblade 600, které se liší především možnostmi využití, doletem a sílou výbuchu. Lehčí varianta má dolet až deset kilometrů a zpravidla se využívá pro útoky v týlu nepřátelské armády. Stejně tak je ideální pro útoky na prioritní cíle, jako jsou důstojníci nebo velitelská stanoviště. Novější a těžší variana Swithblade 600 je pak schopna ničit i tanky a další obrněná vozidla. Na přípravu útoku potřebuje vyškolený operátor přibližně deset minut. Tento dron pak dokáže letět až do vzdálenosti čtyřiceti kilometrů a ve vzduchu vydrží až 45 minut.

Osvědčená zbraň

Původně byla zbraň navržena pro speciální operace americké armády v Afghánistánu, kdy byli vojáci často pod nepřátelskou palbou. Měli tak částečně nahradit letecké útoky, kterou jsou velice drahé a časově náročné. První drony dostali američtí vojáci v roce 2012 a zbraň se záhy velice osvědčila. 

Jakmile se tyto drony dostanou na ukrajinu, budou značnou pomocí pro podporu ukrajinské armády, kde mohou částečně nahradit chybějící letectvo. Tyto malé, lehké ale velice účinné zbraně mohou ničit cíle na velkou vzdálenost, a působit tak nepříteli velké škody. Spolu s tureckými drony Bayraktar TB2 tak budou mít Ukrajinci další účinnou zbraň, která jim může pomoci chránit svoje území před ruskou invazí. Dále čtěte: (Vojenské speciály Tatra a další vojenská technika z Čech vyráží dobývat svět. Objeví se na obřím veletrhu v Indii).

Zdroj: Bloomberg, Flightglobal.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tady velím já. Budoucí královna Kate Middleton je moderní matriarchou

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu