Indii postihne koncem století katastrofa obrovského rozsahu. Ovlivní život milionů lidí

Věda a technika 20. července 2018 | 08:10 Lukáš Bauer
Extrémní suchá období v nejlidnatější zemi na světě Indii si každým rokem připisují více obětí. Vědecké analýzy varují, že již koncem jednadvacátého století bude mnoho indických oblastí neobyvatelných a sucha mohou ohrozit životy stovek milionů lidí.
Indii trápí sucho již dnes, koncem století bude mnoho oblastí neobyvatelných / Internet

Celá řada vědeckých analýz varuje před zhoršujícími se životními podmínkami v některých indických oblastech. V této nejlidnatější zemi světa s více než miliardou obyvatel hrozí podle předpovědí již koncem století doslova kolaps v souvislosti s extrémním suchem. Katastrofické dopady suchého klima pocítí miliony obyvatel indických velkoměst.

„Některá města se stanou neobyvatelnými v případě, že světové vlády nezačnou tento problém zodpovědně řešit a včas neupozorní obyvatele, že existuje,“ uvedla pro New York Times Sujata Sauniková, která se tomuto tématu věnuje na Harvardově univerzitě a v minulosti se podílela na ekologických projektech pro indickou vládu. Podle předpovědí Saunikové může katastrofální sucho postihnout až 1,5 miliardy lidí po celém světě.

Problém se týká zejména jižní Asie, kde se obecně velice špatně hospodaří s vodními zdroji a zdejší velkoměsta jsou přelidněná. Život v těchto metropolích bude stále těžší a koncem století může propuknout krize.

Předpovědi vychází ze studie, která hodnotí dopady klimatických změn na smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí takzvané teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.

Výzkum ukázal, že nejzávažnější důsledky globálního oteplování mohou zasáhnout státy, jako je Indie, Pákistán a Bangladéš, kde se emise uhlíku dále zvyšují s tím, jak se tyto země snaží dostat z chudoby další miliony lidí.

Indie a okolní země se už několikrát přesvědčily, že tato hrozba je skutečná. První tragické sucho, které vědci odborně popsali a analyzovali, zasáhlo v květnu roku 2010 město Ahmadábád, pětimilionovou aglomeraci ve státě Gudžarát. Teploty tehdy vystoupaly na 48 stupňů Celsia ve stínu. V souvislosti s tím se zvýšila také úmrtnost o neskutečných 43 procent.

Studie navíc naznačují, že v budoucnu rozhodně nebude lépe a extrémní teploty mohou po celém světě zabíjet miliony lidí. Podle světových expertů je nejvyšší čas přijímat opatření, které dopady nezvratného trendu minimalizují. Dále čtěte: (Budoucnost Evropy je v ohrožení! Odborníci varují před dramatickými změnami klimatu).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu