Vědci chtějí vyřešit krizi s pitnou vodou v jižní Africe. Ke břehům by mohly lodě přitáhnout obří ledovec
Počátkem roku se lidé v jihoafrické metropoli obávali, že sucho donutí úřady omezit dodávky pitné vody. Kapské Město se tak mohlo stát vůbec první metropolí, kde by byly kohoutky s pitnou vodou uzavřeny.
Jihoafrickému velkoměstu se sice podařilo tomuto drsnému opatření vyhnout, protože konečně dorazily deště, experti se však domnívají, že podobný stav bude i v následujícím roce. Mezinárodní tým vědců a dobrodruhů proto navrhl krizové řešení v podobě obřího ledovce u pobřeží JAR. Tento ledovec by měl být přitažen několika loďmi z oblasti Antarktidy.
Vědci se zabývají koncepcí importu ledovců pro pitnou vodu již od 19. století. Tyto plány měly být realizovány například v Indii a Saúdské Arábii, ale žádný projekt nebyl dotažen do konce, a to kvůli nízké finanční podpoře.
Vědci mají nyní v úmyslu zachytit ledovec u ostrova Gough v jižním Atlantiku a dopravit jej během tří měsíců do 2 700 kilometrů vzdálených Kapverd. Pro jeho přepravu by sloužil ropný tanker, doprovázený třemi remorkéry.
Kritici projektu oponují, že by se spálilo obrovské množství paliva a ledovec by navíc musel být uložen ve studených vodách mimo pobřeží Kapského Města. Jeho doprava by tedy byla velice drahá a výsledek v očích úředníků velice nejistý, proto k jeho realizaci spíše nakonec nedojde, jedná se však o velice zajímavý plán. Dále čtěte: (Chlapec přežil v dřevěném plovoucím domku téměř dva měsíce na otevřeném moři).