Záhadná vyspělá civilizace staré Číny zmizela za zvláštních okolností. Vědci nyní zjistili proč

Věda a technika 06. prosince 2021 | 09:32 Lukáš Bauer
Zhruba před 5300 lety se ve východní oblasti Číny objevila starověká civilizace, jež vybudovala monumentální město, kterému se nerovnalo žádné jiné v celé Asii. Kultura Liangzhu, jak je tato pradávná civilizace označována, však po tisíci letech záhadně zmizela. Vědci nyní přicházejí s novými důkazy, které naznačují okolnosti jejího zmizení.
Další 2 fotografie v galerii
Pradávná čínská civilizace byla mnohem vyspělejší než ostatní na území Číny / Liangzhu Archeology Ruins Management Bureau (volný zdroj)

Před dávnými časy se na východě Číny objevila záhadná civilizace Liangzhu, která později za ještě záhadnějších okolností zmizela. Tato vyspělá civilizace však během své asi tisíc let trvající éry vybudovala obdivuhodné město, kterému se nemohlo rovnat žádné z měst v celé Asii.

Stopy této dávné kultury, která byla na období neolitu velice vyspělá, vědci vysledovali podél břehů řeky Jang-c'-ťian. Ruiny města Liangzhu demonstrují četné známky sociálního, kulturního a technologického pokroku v tomto období, zejména pak v oblasti zemědělství a akvakultury.

Rozkvět a pád civilizace

Toto pradávné město disponovalo pozoruhodnými architektonickými prvky včetně vodního inženýrství v podobě kanálů přehrad a vodních nádrží, které vytvořily z Liangzhu unikátní místo. Rozkvět města stejně jako celé civilizace Liangzhu však náhle začal před 4300 lety upadat, zhroutila se a celé město bylo opuštěno.

Přesný důvod nebyl nikdy archeology ani historiky plně pochopen, ačkoli některé důkazy naznačovaly, že k náhlému úpadku vedla pravděpodobně určitá forma katastrofálních záplav. Na ruinách totiž byla objevena tenká vrstva hlíny, která může pocházet právě ze záplav toku řeky Jang-c'-ťiang, na jejíchž březích civilizace pobývala.

Analýza vzorků z jeskynních krápníků

Z této samotné vrstvy však vědci nebyli schopni získat jasný důkaz o tom, že k úpadku civilizace došlo právě v souvislosti se záplavami. V nové studii proto mezinárodní tým výzkumníků pronikl hlouběji než jen do nánosu bahna, zkoumal také minerální útvary, jako jsou stalagmity ze dvou podvodních jeskyní v regionu, které uchovávají chemické podpisy klimatických podmínek z dávných dob.

Analýza vzorků stalagmitů z jeskyně Shennong ukázala, že období kolapsu města Liangzhu se shodovalo s obdobím extrémně vysokých srážek, které pravděpodobně trvaly desítky let. Masivní monzunové deště tak pravděpodobně způsobily, že ani sofistikované přehrady a kanály již nemohly odolat těmto masám vody, protrhly se a zničily město Liangzhu a donutily obyvatele oblast opustit. Dále čtěte: (Archeologové v Řecku se domnívají, že objevili dávno ztracné město, o kterém psal Homér ve svém eposu).

Zdroj: Sciencealert.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu