Archeologové řeší záhadu kolem zlatého šperku objeveného v brněnských lesích
Archeologové zkoumají zlatý nákrčník, který ve Ždánickém lese jihovýchodně od Brna objevili hledači kovů pomocí detektoru. Tento zlatý šperk archeologové zařadili do pozdní doby římské a nyní si lámou hlavu nad tím, jak se šperk na naše území dostal. Podobný nález je totiž na území Česka naprosto ojedinělý.
Objevili ho zcela náhodou
Nákrčník objevil již v lednu tým archeologů v hloubce přibližně dvaceti centimetrů pod zemí. Tento vzácný zlatý šperk tak objevili zcela náhodou, během pátrání po mincích z doby třicetileté války. Samotný nález je pro vědce obrovskou záhadou, protože neexistuje žádné logické vysvětlení, jak se v lese poblíž Brna objevil.
Přestože se archeologové usilovně snažili původ nákrčníku rozklíčovat, zatím pro ně zůstává i nadále záhadou. Takovéto šperky jsou často nalezeny například v hrobech nebo na pietních místech, kde byly uloženy spolu se zemřelými. Podle archeologů se mohlo jednat například o náhodnou ztrátu.
Vědci mají zatím pouze hypotézy
Jedním z vysvětlení může být také to, že nákrčník mohl být součástí depotu spolu s mincemi z třicetileté války. Tyto hypotézy jsou však nepotvrzené a neopírají se o žádné relevantní důkazy, a proto je možné, že jsou naprosto mylné.
Tento vzácý šperk patří do skupiny nákrčníků se speciálně tvarovaným zapínáním. Celková váha šperku je 32 gramů a zlato, ze kterého je vyrobený, vykazuje ryzost 900/1000. Unikátní šperk nyní bude převezen do depozitu některého z českých muzeí. Dále čtěte: (Tato část lidského mozku ležela v zemi tisíce let. Vědci konečně přišli na to, jak je možné, že se nerozložila).